Μετακίνηση εκπαιδευτικών και μαθητών στο Olsztyn της Πολωνίας.

(4η συνάντηση προγράμματος)

Για άλλη μια φορά, μια ξεχωριστή εμπειρία έζησαν μαθητές και εκπαιδευτικοί που ταξίδεψαν στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με προορισμό το σχολείο Szkola Podstawowa nr 6 im. Konstantego Ildefonsa Galezynskiego , στην πόλη Olsztyn της Πολωνίας.

Στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν μόνο τα σχολεία που μετακινούν μαθητές, δηλαδή, εκτός από το δικό μας και της Πολωνίας, τα σχολεία της Δανίας και της Πορτογαλίας. Θέμα της συνάντησης ήταν η οργάνωση του Χριστουγεννιάτικου bazaar, που είναι η επιχείρηση της ομάδας μαθητών Erasmus του Πολωνικού σχολείου.
H αντιπροσωπία του 6ου Δημοτικού με τους εκπαιδευτικούς Φώτη Αντωνόπουλο, Ελένη Τσιρώνη και ΚατερίναΤουμπέκη και τους μαθητές Θεοδωροπούλου Χριστίνα, Μαρκόβα Φώτη,Παυλοπούλου Γεωργία και Τσίρμπα Παναγιώτη, έφτασε την Κυριακή 29/11/2015 στο αεροδρόμιο Modlin της Bαρσοβίας,οπου τους υποδέχθηκε η διαφορά θερμοκρασίας με την Ελλάδα. Φτάνοντας στο Olsztyn τους περίμενε η ζεστή υποδοχή των οικογενειών που φιλοξένησαν τους 4 μαθητές, αλλά και των υπεύθυνων δασκάλων.

Διαβάστε παρακάτω τις εμπειρίες του ταξιδιού και παρακολουθήστε το βίντεο.

Δευτέρα 30/11/2015

Το πρόγραμμα της Δευτέρας ξεκίνησε με τη συνάντηση στο Δημαρχείο της πόλης. Το καλωσόρισμα του δημάρχου ακολούθησε μια σύντομη ενημέρωση σχετικά με την ιστορία και τ? αξιοθέατα της περιοχής. Στο χώρο υποδοχής του δημαρχείου υπήρχε έκθεση φωτογραφίας με τις δράσεις του προγράμματος και τις επισκέψεις στις εταιρικές χώρες (συμπεριλαμβανόμενης και της δικιάς μας) .

Η επιστροφή στο σχολείο με το δημόσιο λεωφορείο ήταν μια ευκαιρία να θαυμάσουμε τα όμορφα παλιά κτίρια της πόλης. Ακολούθησε η τελετή υποδοχής που είχαν προετοιμάσει οι δάσκαλο και οι μαθητές του πολωνικού σχολείου. Η τελετή πραγματοποιήθηκε στο χώρο του μεγάλου κλειστού γυμναστηρίου.
Στην εισαγωγή ζητήθηκε από τους συντονιστές της κάθε χώρας να απευθύνουν χαιρετισμό στη δικιά τους γλώσσα. Παρακολουθήσαμε φαντασμαγορικούς σχηματισμούς από τους μαθητές της Α τάξης και μια θεαματική παρέλαση των σημαιών των χωρών πάνω σε πατίνια.
Μετά την τελετή ξεκίνησαν οι προγραμματισμένες δραστηριότητες των μαθητών στην τάξη ?Erasmus? . Οι μαθητές από τις 4 χώρες σε συνεργασία ξεκίνησαν τη δημιουργία χριστουγεννιάτικων διακοσμητικών αντικειμένων υπό την καθοδήγηση καλλιτέχνη παραδοσιακών τεχνουργημάτων της περιοχής.
Ακολούθησε συζήτηση για την επιχείρηση των πολωνών μαθητών και για τη διαχείριση του κέρδους από τα Χριστουγεννιάτικα στολίδια.
Επίσης οι μαθητές σε ομάδες δημιούργησαν στον υπολογιστή την αφίσα για το σχολικό παζάρι. Οι εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου.
Το απόγευμα ξανασυναντηθήκαμε στο σχολείο για να συμμετάσχουμε στην παραδοσιακή γιορτή ?Andrzejki? της Πολωνίας. Εκεί δοκιμάσαμε τοπικά εδέσματα που είχαν ετοιμάσει οι γονείς των μαθητών. Επίσης διευρύναμε τον κύκλο γνωριμίας με τους εκπαιδευτικούς του Πολωνικού Σχολείου.

Τρίτη 1/12/2015

Πραγματοποιήθηκε η συνέχεια των εργαστηρίων (χριστουγεννιάτικα στολίδια, αφίσες, φυλλάδια) και η προετοιμασία των πάγκων για το σχολικό bazaar.

Μετά το μεσημεριανό στην τραπεζαρία του σχολείου, περιηγηθήκαμε στις τάξεις και ενημερωθήκαμε από τους εκπαιδευτικούς για την ύλη και τον τρόπο καθημερινής λειτουργίας.

Tο απόγευμα οι εκπαιδευτικοί επισκεφτήκαμε μία από τις φημισμένες λίμνες της περιοχής.

Τετάρτη  2/12/2015

8.30 - 12.00 Πραγματοποιήθηκε το Χριστουγεννιάτικο παζάρι με τη συμμετοχή και των γονιών.

Μετά το μεσημεριανό στο σχολείο, επισκεφτήκαμε το μουσείο «Warmia and Masuria» και ξεναγηθήκαμε στην αγγλική γλώσσα. Το κάστρο που είναι τώρα μουσείο είναι ο χώρος που μεγάλωσε ο Nicolaus Copernicus.
To απόγευμα επισκεφτήκαμε το πλανητάριο της πόλης και παρακολουθήσαμε την προβολή "Space express" στα αγγλικά. Στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στο αστεροσκοπείο και απολαύσαμε τη νυχτερινή θέα της πόλης από ψηλά.

Πέμπτη 3/11/2015

Η περιήγηση ξεκίνησε νωρίς το πρωί με την επίσκεψη σε οικογενειακή επιχείρηση κατασκευής Χριστουγεννιάτικων στολιδιών στην περιοχή K?trzyn. Οι έμπειροι τεχνίτες μας παρουσίασαν τον παραδοσιακό τρόπο κατασκευής χριστουγεννιάτικης μπάλας με φυσητό γυαλί, και μας καθοδήγησαν στη δημιουργία των δικών μας στολιδιών. Μετά το μεσημεριανό σε παραδοσιακό εστιατόριο, απολαύσαμε την μελωδία του εκκλησιαστικού οργάνου στην επιβλητική Βασιλική της ?wi?ta Lipka. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την περιοχή Gierloz και ξεναγηθήκαμε στους χώρους της ?Mazurolandia? με τις μινιατούρες σημαντικών κτισμάτων της ευρύτερης περιοχής. Ο χώρος περιελάμβανε και μακέτα με το αρχηγείο του Χίτλερ που βρισκόταν στην περιοχή, με σημαντικές ιστορικές αναφορές και εκθέματα.
Επιστρέφοντας στο σχολείο μας περίμενε μια συγκινητική αποχαιρετιστήρια εκδήλωση με τη συμμετοχή των οικογενειών φιλοξενίας, και η απονομή διπλωμάτων και αναμνηστικών.

Παρασκευή 4/12/2015

Μετά από μία σύντομη συνάντηση ανασκόπησης στο σχολέιο, αναχωρήσαμε για τη Βαρσοβία μαζί με την αντιπροσωπεία του σχολείου της Δανίας.
Περιηγηθήκαμε στα κεντρικά σημεία της πρωτεύουσας και πήραμε μια γεύση από την χριστουγεννιάτικη προετοιμασία.

Σάββατο  5/11/2015

Νωρίς το πρωί αναχωρήσαμε από το αεροδρόμιο Chopin
Ο ενθουσιασμός όλων ήταν ολοφάνερος από τις πρώτες ώρες παραμονής στο φιλόξενο Olsztyn.
Η συνεργασία των μαθητών από όλες τις χώρες για τη δημιουργία και το στήσιμο των αντικειμένων του Χριστουγεννιάτικου bazaar ήταν πολύ δημιουργική και διδακτική.
Όλη αυτή η εβδομάδα ήταν ανεπανάληπτη! Από τη στιγμή που φτάσαμε στο Olsztyn εκπαιδευτικοί και γονείς μας αγκάλιασαν κυριολεκτικά και οι οικογένειες που φιλοξένησαν τα παιδιά τα φρόντισαν σα να ήταν δικά τους. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας έδειξαν τόση αγάπη που ούτε μια στιγμή δεν αισθανθήκαμε άβολα.
Φεύγοντας δώσαμε μια υπόσχεση: η αγάπη, η συνεργασία και η συμφιλίωση που ζούμε αυτά τα δύο χρόνια θα συνεχιστεί για πάντα!