Τα Χριστούγεννα του Τάκι Κο

Οι μαθητές του τμήματος ΣΤ2 με την βοήθεια της δασκάλας τους Διονυσίας Κωβαίου και του "κυρίου των υπολογιστών" Γιώργου Τσουρά, δημιούργησαν μια ψηφιακή ιστορία (digital story telling) με το διήγημα της Ειρήνης Μάρα "Τα Χριστούγεννα του Τάκι Κο", που με τον καλύτερο τρόπο, διδάσκει την θρησκευτική ενότητα όλων των λαών.

Η προσπάθεια έγινε στο εργαστήριο της πληροφορικής. Τα παιδιά ζωγράφισαν εξαιρετικές εικόνες, όπως το καθένα φαντάστηκε το διήγημα και στη συνέχεια τις ψηφιοποιήσαμε. Η αφήγηση έγινε με το πρόγραμμα digital story telling της microsoft.

Ο Τάκι Κο ήταν ένα κινεζάκι που οι γονείς του το πήραν μαζί τους στην Ευρώπη για να γιορτάσουν τα Χριστούγεννα μαζί με κάποιους οικογενειακούς φίλους. Ο Τάκι Κο όμως, δεν γνώριζε ποιός ήταν ο Χριστός και δεν ήταν και τόσο χαρούμενος. Έτσι, άρχισε να συγκρίνει τον Χριστό με τους θεούς που είχαν στην Κίνα...

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του ΣΤ2 που εργάστηκαν με υπομονή και ομαδικά για το video αυτό.