Η Γη βράζει

Οι μαθητές του τμήματος Γ2 του σχολείου μας, με την βοήθεια και την καθοδήγηση της δασκάλας τους κυρίας Ελένης Τσιρώνη, δημιούργησαν ένα καταπληκτικό παραμύθι για τους σεισμούς. Αφορμή σταθηκε η συμμετοχή του

τμήματος σε σχετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους σεισμούς. Το παραμύθι των μαθητών του Γ2 αναφέρεται σε μια φανταστική οικογένεια γιγάντων, όπου βασική πρωταγωνίστρια είναι η γυναίκα του γίγαντα που ονομάζεται Μέγκελ.
 Οι μαθητές εικονογράφησαν το παραμύθι τους με εντυπωσιακές ζωγραφιές και στην συνέχεια το ψηφιοποίησαν στο εργαστήριο της πληροφορικής. Κάντε κλικ πιο κάτω για να απολαύσετε την ξεχωριστή αυτή άποψη των μαθητών για το φαινόμενο των σεισμών.
 Στο σημείο αυτό να αναφέρουμε ακόμη μία φορά ότι τα πρόσωπα και τα ονόματα της ιστορίας είναι φανταστικά και ουδεμία... σχέση έχουν με την πραγματικότητα...