Η Ε΄τάξη πάει Πανεπιστήμιο

Οι μαθητές της Ε΄τάξης του σχολείου μας είχαν την καταπληκτική ευκαιρία να επισκεφθούν το Φυσικό τμήμα του Πανεπιστημίου της Πάτρας. Μαζί με τους εξαιρετικούς φοιτητές του Τμήματος και την καθηγήτριά τους κ. Γεωργά Σταυρούλα, υπεύθυνη της επιτυχημένης Δράσης : "Τα Σχολεία πάνε Πανεπιστήμιο", οι μαθητές μας έκαναν πειράματα πάνω σε κλάδους της Φυσικής, όπως τη Μηχανική, την Οπτική, τον Ηλεκτρισμό, τη Θερμότητα.

DSC08029DSC08099
Οι μαθητές ενθουσιασμένοι υπέβαλαν τις ερωτήσεις τους και έλυσαν τις απορίες τους. Παρακολούθησαν εντυπωσιακά πειράματα κι εντυπωσιάστηκαν. Αντιλήφθηκαν τη μεγάλη σημασία της κατανόησης του μεγαλοπρεπούς φυσικού κόσμου μέσα στον οποίο ζούμε και ακόμα περισσότερο την αξία της επιστήμης της Φυσικής στη βελτίωση της ζωής του ανθρώπου.
DSC08044DSC08108