Eco Schools

Θροΐσματα του Δάσους

Θροΐσματα Τα Του Δάσους by Eleni Kouneli

Στο πλαίσιο συνεργασίας του σχολείου με διάφορους φορείς και στην εμπλοκή τους στη μαθησιακή διαδικασία η Ε΄ τάξη παρακολούθησε δια ζώσης πρόγραμμα του ΚΠΕ Κρεστένων με τίτλο «Θροΐσματα του δάσους».
Στόχος του προγράμματος δεν ήταν απλά να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τα έμβια και άβια στοιχεία του οικοσυστήματος που επισκεφθήκαμε, αλλά και να αναπτύξουν κριτική σκέψη και οικολογική συνείδηση μέσα από επιλεγμένες εκπαιδευτικές δραστηριότητες.
Μέσα από την γνωριμία αυτή - που έγινε με φυλλάδια που ζητούσαν από τους μαθητές να παρατηρήσουν και να καταγράψουν, αλλά και με ομαδικές δραστηριότητες που προωθούσαν την συνεργασία - στόχος ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές την αλληλεπίδραση και αλληλεξάρτηση του ανθρώπου με τη φύση. Να συνειδητοποιήσουν την αξία του δάσους ,την πολυπλοκότητα των λεπτών σχέσεων ανάμεσα στα στοιχεία του οικοσυστήματος αυτού, με τελικό ζητούμενο την ανάπτυξη αισθήματος σεβασμού ως προς αυτό!
Εξασκήθηκαν στην παρατήρηση, καλλιεργήθηκαν έννοιες όπως η κοινή ευθύνη και η ενεργή συμμετοχή όλων, διαμόρφωσαν νέες στάσεις, αξίες και αντιλήψεις συμπεριφοράς, ένιωσαν ενθουσιασμό και ευχαρίστηση από την επαφή τους με την φύση και τη συμμετοχή τους στις δράσεις και απέκτησαν εμπειρίες μέσα από την βιωματική μάθηση.