Eco Schools

"Τα παιδιά μαθαίνουν για την κλιματική αλλαγή"

Στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος Δ΄ Δημοτικού (Ενότητα 3: Η φύση είναι το σπίτι μας-Φυσικό περιβάλλον και προστασία) η Δ3 τάξη με την δασκάλα τους, Παπανικολάου Ευγενία,  υλοποίησε ένα σχέδιο εργασίας με τίτλο: "Τα παιδιά μαθαίνουν για την κλιματική αλλαγή".

Η δράση που υλοποιήθηκε, βοήθησε τα παιδιά να μάθουν για την υπερθέρμανση του πλανήτη, να γνωρίσουν το φαινόμενο του θερμοκηπίου, να συνδέσουν την κλιματική αλλαγή με τις ανθρώπινες δραστηριότητες και, ενεργοποιώντας την κριτική τους σκέψη και δεξιότητες του νου, να κάνουν προτάσεις και να αναπτύξουν πρωτοβουλίες στο πεδίο της δράσης για το κλίμα. Τα παιδιά έγραψαν σε ομάδες σενάρια για το μέλλον του πλανήτη, αν δεν αναλάβουν δράση οι άνθρωποι, δημιούργησαν αφίσες κι ενημερωτικά φυλλάδια, καθώς κι ένα podcast για την ευαισθητοποίηση της σχολικής και τοπικής κοινότητας.

2023 05 24 19 30 52 IMG 20230524 130326 jpg Photos Copy