Eco Schools

"Ποταμός Αλφειός, διαδρομή στο χώρο και το χρόνο”

Μαθητική Περιβαλλοντική Συνάντηση

alfeios

Την Τρίτη 30 Μαΐου 2023, θα πραγματοποιηθεί η 2η Μαθητική Περιβαλλοντική Συνάντηση που συνδιοργανώνεται από το Δίκτυο “Ποταμός Αλφειός, διαδρομή στο χώρο και το χρόνο” και τον Δήμο Αρχαίας Ολυμπίας.

Το δίκτυο ΠΟΤΑΜΟΣ ΑΛΦΕΙΟΣ –Διαδρομή στο χώρο και το χρόνο- είναι μια σχολική δράση με στόχο τη μελέτη της φυσικής ομορφιάς και των τοπίων του Αλφειού ποταμού και του ρόλου του στη ζωή των κατοίκων των γύρω περιοχών. Η πρώτη συνάντηση των σχολείων έγινε στις εκβολές του ποταμού τον Ιούνιο του 2022 με τη συμμετοχή 410 μαθητών από 10 σχολεία των Δήμων Πύργου και Αρχαίας Ολυμπίας. Την τρέχουσα σχολική χρονιά στο δίκτυο συμμετέχουν 971 μαθητές και 95 εκπαιδευτικοί από 23 σχολεία της Ηλείας.

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στον ποταμό Αλφειό και τον παραπόταμο Κλαδέο, όπου θα έχουν την ευκαιρία οι μαθητές για αλληλογνωριμία αλλά και για μια συνάντηση με τον ποταμό Αλφειό και τον παραπόταμό του Κλαδέο, να μελετήσουν την χλωρίδα του ποταμού, την ιστορία του και την οικολογία του και το φυσικό περιβάλλον, ακολουθώντας διάφορες διαδρομές. Μετά την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων 500 περίπου μαθητές θα συγκεντρωθούν στον προαύλιο χώρο του παλιού δημαρχείου, όπου θα ακολουθήσουν διάφορα δρώμενα.

Για το σκοπό αυτό, σε διάφορα σημεία θα υπάρχουν Σταθμοί – Εργαστήρια – επισκέψεις – ξεναγήσεις – δράσεις  για τους μαθητές.

Ακολουθώντας διαφορετικές διαδρομές, οι μαθητές θα περάσουν από σημεία μελέτης της χλωρίδας του ποταμού, της Ιστορίας και της Οικολογίας.
Σιδερένια γέφυρα Κλαδέου: Η χλωρίδα του ποταμού
Μετά την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων θα γίνει συγκέντρωση όλων των μαθητών στις 11: 00΄, στο χώρο του θεάτρου μπροστά στο παλιό Δημαρχείο, όπου θα υπάρχουν διάφορα δρώμενα.
Σχολεία που συμμετέχουν στη 2η Μαθητική Περιβαλλοντική Συνάντηση του Δικτύου:
Α/Α     ΣΧΟΛΕΙΟ
1     10ο ΔΣ ΠΥΡΓΟΥ