Παλαιότερες δράσεις

Η ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ
"Ο ΚΟΥΡΕΑΣ ΤΗΣ ΣΕΒΙΛΛΗΣ"

koureas1

Η Εθνική Λυρική Σκηνή πραγματοποίησε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμαμε τίτλο:"Η όπερα διαδραστικά στα δημοτικά σχολεία",  πουξεκίνησε το Μάιο του 2012 και ολοκληρώθηκε τον Ιούνιο του 2013 με επιτυχία σε70 δημοτικά σχολεία του Ενιαίου Αναμορφωμένου Εκπαιδευτικού Προγράμματος σε όλη την Ελλάδα.

Οι μαθητές του σχολείου μας, που είχαν την εξαιρετική τύχη συμμετέχουν στο πρόγραμμα, γνώρισαν τον κόσμο της όπερας από μέσα, αφού, τις δυο μέρες που διήρκεσε, είδαν όλα τα στάδια της διαδικασίας παραγωγής της όπερας του Τζοακίνο Ροσίνι: «Ο κουρέας της Σεβίλλης».
koureas2koureas3koureas4

Την 1η μέρα, τα παιδιά παρακολούθησαν βιωματικά εργαστήρια  θεατρικού παιχνιδιού, μουσικοκινητικής και καλλιτεχνικής έκφρασης, που στόχο είχαν την εξοικείωσή τους  με το μουσικό θέατρο και συγκεκριμένα με τον κόσμο της όπερας.
 Στα εργαστήρια συμμετείχε η Ορχήστρα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της ΕΛΣ.Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τον μαέστρο, τους μουσικούς, τους μονωδούς και τους χορευτές, ενώ έγινε πρόβα για το φινάλε του έργου στην οποία συμμετείχε και η σχολική χορωδία.
koureas5koureas6koureas7
Τη 2η μέρα τα εργαστήρια συνεχίστηκανκαι τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με κάποιους από τους συντελεστές, όπως φωτιστές, ενδυματολόγους, μακιγιέρ και βοηθό σκηνοθέτη.
koureas8koureas9koureas10

Η παράσταση πραγματοποιήθηκε την 3η μέρα με συμμετοχή των παιδιών στη χορωδία και καταχειροκροτήθηκε από ένα ενθουσιώδες κοινό από μαθητές, γονείς και δασκάλους.