Σχολ. δράσεις 2014-15

Τηλεδιάσκεψη με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

eleglimatos1030343

Σήμερα στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε  ημερίδα μέσω τηλεδιάσκεψης με τη Δ/νση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και με άλλες σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της περιφέρειας, με θέμα:

«Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο». Η ΣΤ΄1 τάξη με τη δασκάλα της Ευγενία Παπανικολάου και τον καθηγητή Πληροφορικής Γιώργο Τσουρά, πήρε μέρος στην τηλεδιάσκεψη, καθώς φέτος εργάζεται στο θέμα: Ασφάλεια στο Διαδίκτυο". Ψυχολόγοι που εργάζονται στη Διεύθυνση αυτή μας ενημέρωσαν για τους κινδύνους που ελλοχεύουν κατά την πλοήγηση στο internet, τα προσωπικά δεδομένα, την πολιτική του απορρήτου, τα διαδικτυακά παιχνίδια, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, τον κυβερνοεκφοβισμό και άλλα θέματα που σχετίζονται με το διαδίκτυο. Οι ψυχολόγοι εξήγησαν στους μαθητές τι πρέπει να αποφεύγουν, έδωσαν απαντήσεις στις ερωτήσεις τους κι έλυσαν όλες τους τις απορίες.