Σχολ. δράσεις 2014-15

Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής 2014

Με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Διατροφής ασχοληθήκαμε σήμερα με τη σωστή διατροφή. Την προσπάθειά μας βοήθησε η Διαιτολόγος-Διατροφολόγος Παναγιώτα Ανδριοπούλου

Την ευχαριστούμε πολύ!

Η Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής γιορτάζεται κάθε χρόνο στις16 Οκτωβρίου με αφορμή την επέτειο της ίδρυσης του Οργανισμού Τροφίμων & Γεωργίας της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (16/10/1945).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» και της Ευέλικτης Ζώνης υλοποιούν δράσεις πάνω στο θέμα της διατροφής. Έτσι παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ομιλία της κ. Παναγιώτας Ανδριοπούλου  για την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου. Στόχος ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα υγιεινής και ισορροπημένης διατροφής και φυσικής δραστηριότητας καθώς συνδέονται άμεσα με την υγεία του ανθρώπου και την ποιότητα της ζωής του.

Στα πλαίσια της ομιλίας επιχειρήθηκε μια πρώτη προσέγγιση για τις θρεπτικές ανάγκες της παιδικής ηλικίας.Επίσης, αναφέρθηκαν τα αίτια και οι επιπλοκές της παιδικής παχυσαρκίας καθώς και τα χαρακτηριστικά και τα οφέλη της Μεσογειακής Διατροφής. Στην εκδήλωση, μεταξύ άλλων, μοιράστηκε ενημερωτικό υλικό για τη διατροφή στην παιδική ηλικία, ενώ στο τέλος προσφέρθηκε αναμνηστικό δώρο στην κ. Ανδριοπούλου.