Σχολ. δράσεις 2014-15

"Ο Φιλαθλίξ πάει γήπεδο"

erasmus Αντιγραφή

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το εκπαιδευτικό πρόγραμμα«Ο Φιλαθλίξ πάει γήπεδο!!!»

filathlix

από τους μαθητές του 1ου και του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου. Οι μαθητές τμημάτων της Ε΄ τάξης των δύο σχολείων έκαναν φέτος σε «δίκτυο», ένα πρόγραμμα για τον φιλαθλητισμό και το «ευ αγωνίζεσθαι».

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν με έναν σημαντικό στόχο: να μάθουν τις βασικές αρχές και αξίες που διέπουν τον αθλητισμό.

Οι μαθητές δούλευαν κάνοντας παράλληλες και κοινές δράσεις όλη την χρονιά. Στα πλαίσια των δράσεων έκαναν κατασκευές και ζωγραφιές και πήραν συνεντεύξεις από ανθρώπους του αθλητισμού: τον μπασκετμπολίστα του Κόροιβου Αμαλιάδας  Γαλιώτο Γιώργο, την αθλητικογράφο Καραντώνη Μαρία και τον αστυνομικό Τσίτσο Κωνσταντίνο .Με θέμα το τίμιο παιχνίδι (fair play) έφτιαξαν ηλεκτρονικά κόμικς και έγιναν ηθοποιοί στις δικές τους φωτο-ιστορίες. Συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες και δημιούργησαν  τα δικά τους σποτ κατά της βίας. Η αυλαία έπεσε με την παρουσίαση του προγράμματος που  πραγματοποιήθηκε στις 10 και 11 Ιουνίου 2015, στο 6ο και 1ο Δημοτικό Σχολείο αντίστοιχα.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος για το το 6ο Δημοτικό Σχολείο: Πλακούδα Κωνσταντίνα (Φυσικής Αγωγής), Λουιζίδου Ευτυχία (Φυσικής Αγωγής), Κολέτσος Κωνσταντίνος (Εικαστικών) και για 1ο Δημοτικό Σχολείο: Πικέα Χαραλαμπία (Φυσικής Αγωγής), Τζάννε Ιωάννα (Πληροφορικής), Μπάρμπα Δήμητρα (Εικαστικών), Μπακογιάννη Νίκη (Θεατρικής Αγωγής)

από:Παρουσίαση Προγράμματος "Ο Φιλαθλίξ πάει γήπεδο"