Σχολικές δράσεις 2018-19

ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΣΤΟ 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΥΡΓΟΥ

βασιλικόπουλος

Μια ιδιαίτερη εμπειρία είχαν την τύχη να βιώσουν οι μαθητές της Ε΄και Στ’ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου. Στις 12 και 13 Φεβρουαρίου 2019, υλοποιήθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που αφορούσε τις «Πρώτες Βοήθειες» από τον σχολικό νοσηλευτή κ. Θεόδωρο Βασιλικόπουλο MSc, PhD©.

Η παρουσίαση έγινε κατόπιν συνεννόησης με την Διευθύντρια του σχολείου κ. Ελένη Κουνέλη και τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων. Το πρόγραμμα είχε σκοπό την ενημέρωση των μικρών μαθητών για την πρόληψη και την αντιμετώπιση στο σχολικό όσο και στο οικιακό περιβάλλον.

Το σεμινάριο, που ήταν πιστοποιημένο από την Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδος, περιλάμβανε εκπαίδευση στην αντιμετώπιση τραυμάτων, αιμορραγιών, καταγμάτων, ρινορραγιών, εγκαυμάτων, ηλεκτροπληξίας, πνιγμονής, λιποθυμικού επεισοδίου κ.α..

Μετά το πέρας του σεμιναρίου, τα παιδιά αντιμετώπισαν πρακτικά, επείγουσες καταστάσεις που χρήζουν πρώτων βοηθειών, ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα που όλοι είναι δυνατόν να αντιμετωπίσουμε σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή και οπουδήποτε και αν βρεθούμε.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου εξέφρασαν την ικανοποίηση τους, που για πρώτη φορά υπάρχει νοσηλευτής στο σχολείο τους και υποστηρίζει με κάθε τρόπο την ασφάλεια των μικρών μαθητών, καθώς και την αντιμετώπιση των ατυχημάτων.