Σχολικές δράσεις 2018-19

"Mary Poppins"

Mary Poppins αφίσα τελικο 2 small

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου στο κλείσιμο της φετινής σχολικής χρονιάς,  αποχαιρέτησε τα εκτάκια του την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2019 με μια υπέροχη απογευματινή γιορτή.

Η έκτη τάξη, με την επιμέλεια των δασκάλων της, Κωβαίου Διονυσίας, Τσίμπρη Ελένης και Τσακριλή Λάμπρου ετοίμασε με πολλή αγάπη, μεράκι και φαντασία και αφιέρωσε σε όλους τους μαθητές του σχολείου αποχαιρετώντας τους το μιούζικαλ "MARY POPPINS".

Το εγχείρημα αυτό, εξαιρετικά απαιτητικό για μικρούς μαθητές , απέδειξε πως η ομαδικότητα και η συνεργασία για άλλη μια φορά έκαναν το θαύμα τους. Η Ανδριανή Ρηγούτσου καθηγήτρια αγγλικών, δίδαξε στα παιδιά τραγούδια της παράστασης και ήταν κοντά μας για ό,τι χρειάστηκε, η Μαρία Καζάκου εφευρετική και σπιρτόζα δίδαξε στα παιδιά τα χορευτικά που πλαισίωναν την παράσταση, η κυρία της Μουσικής Χριστίνα Λυμπέρη επιμελήθηκε την εκτέλεση του μουσικού κομματιού Let’s go fly a kite στο πιάνο από τη μαθήτρια Μαριλού Δηλάρη και φυσικά έκλεισε τη γιορτή με τραγούδια. Τα καταπληκτικά παιδιά της έκτης απέδωσαν εξαιρετικά τους χαρακτήρες του έργου συγκινώντας συμμαθητές, γονείς και δασκάλους.

Δεν μπορούμε να μην ευχαριστήσουμε τον κ. Φώτη μας, για τις εξαιρετικές κατασκευές του στο σκηνικό,τον κ. Χρήστο Οικονόμου για το σκηνικό που ζωγράφισε και χάρισε στο σχολείο μας, τον μαθητή Λυκείου Θοδωρή Τσακριλή για τις ώρες που αφιέρωσε στην μετάφραση αγγλικού σεναρίου και φυσικά όλο το Σύλλογο διδασκόντων που προσέφερε εγκάρδια και ενισχυτικά τη βοήθειά του σε ό,τιδήποτε χρειάστηκε.

‘Ολη αυτή η προσπάθεια πλαισιώθηκε και ενισχύθηκε από την Διευθύντρια του Σχολείου κ. Κουνέλη Ελένη που υποστηρίζει και προωθεί δράσεις ομαδικότητας και συνεργασίας.

Ευχαριστούμε εκτάκια μας. Σας ευχόμαστε κάθε πρόοδο στη ζωή σας. Να πετάξετε ψηλά σαν τους χαρταετούς της γιορτής σας φορτωμένοι με πολύχρωμα όνειρα.

Δ.Κ.