Σχολικές δράσεις 2021-22

Φιλανθρωπικό παζάρι στο σχολείο μας

IMG_8157.jpg

Την Δευτέρα και την Τρίτη 13 & 14 Δεκεμβρίου 2021, οι μαθητές του ΣΤ3 οργανωσαν ένα φιλανθρωπικό παζάρι για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς του Σχολείου μας.

Μικροί και μεγάλοι προετοίμασαν την όμορφη αυτή εκδήλωση και πέρασαν όμορφες στιγμές με χριστουγεννιάτικη διάθεση στον χώρο του Σχολείου. Ο χώρος της Βιβλιοθήκης και η αίθουσα διδασκαλίας απόκτησαν  γιορτινό χρώμα και γέμισαν από χαμόγελα, χαρά και δημιουργία. Η παρέα των παιδιών με τη δασκάλα τους Δήμητρα Μπότσα οργάνωσαν αυτή τη δράση,  συμβάλλοντας με τον τρόπο αυτό στον φιλανθρωπικό σκοπό του Bazaar και γεμίζοντας την καρδιά μας ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο. Οι γονείς των παιδιών πρόσφεραν τη βοήθειά τους όπου χρειάστηκε.

IMG 8170 2IMG 8166

Στο παζάρι μας υπήρχαν χειροποίητα διακοσμητικά που έφτιαξαν μαθητές/τριες, η δασκάλα κ. Δήμητρα Μπότσα, η εικαστικός μας κ. Βασιλική Δουζένη καθώς και ημερολόγια, εικόνες, μικροδωράκια. Με χαρά και ενθουσιασμό κατασκεύασαν τις δημιουργίες τους, τις τοποθέτησαν στους πάγκους που είχαν διακοσμήσει χριστουγεννιάτικα και μας τις παρουσίασαν.

IMG 8176IMG 8181IMG 8143

Η δημιουργική ομάδα του ΣΤ3 παρουσίασε διάφορα προϊόντα από οικολογικά υλικά, με στόχο να ευαισθητοποιήσουν την μαθητική κοινότητα στη χρήση υλικών φιλικών προς το περιβάλλον.Έτσι με την υλοποίηση της εκδήλωσης, πέρα από το μήνυμα της κοινωνικής ευθύνης που μεταφέρθηκε στα παιδιά, υπήρχε και ένα ιδιαίτερο εκπαιδευτικό περιεχόμενο. Τονίστηκε η αξία της επαναχρησιμοποίησης και η αξία του χειροποίητου.

IMG 8169

Η πανδημία δεν μας επέτρεψε να διοργανώσουμε το παζάρι στο σχολείο προσκαλώντας τους δικούς μας ανθρώπους. Έτσι οι δημιουργίες των παιδιών ταξίδεψαν στα σπίτια και ενίσχυσαν το σκοπό μας.

Τα έσοδα των χρημάτων από το παζάρι θα δοθούν για φιλανθρωπικό σκοπό.

Ελπίζουμε πως τα επόμενα Χριστούγεννα θα τα γιορτάσουμε ξανά όλοι μαζί στις εγκαταστάσεις του Σχολείου μας, ζωντανεύοντας ξανά το  Φιλανθρωπικό Bazaar.

IMG_8162.jpgIMG 8160

Και του χρόνου!!!