Σχολικές δράσεις 2021-22

Καλοκαιρινό bazaar με χειροποίητες δημιουργίες

bazaar E

Με αφορμή την έναρξη του καλοκαιριού και τη λήξη του σχολικού έτους, το 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου φιλοξενεί ένα δημιουργικό, καλοκαιρινό bazaar με χειροποίητες δημιουργίες.

Συγκεκριμένα, την Τρίτη και την Τετάρτη 7 & 8 Ιουνίου 2022, θα λειτουργήσει το καλοκαιρινό μας BAZAAR, με δημιουργίες των μαθητών/τριών του Ε2΄ τμήματος του σχολείου μας. Τα Πεμπτάκια μας, πήραν τη σκυτάλη από τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης και μας εκθέτουν τις δημιουργίες τους. Κινητοποίησαν μαμάδες και μπαμπάδες, παππούδες και γιαγιάδες, φίλους και αγαπημένα τους πρόσωπα, προσκαλώντας τους να δημιουργήσουν μαζί τους.

Έκοψαν, σκάλισαν, έπλεξαν, κόλλησαν, συνεργάστηκαν και ετοίμασαν μια μεγάλη ποικιλία καλαίσθητων, καλοκαιρινών και άλλων ειδών. Θα μας παρουσιάσουν σκαλιστά ξύλινα εργαλεία μαγειρικής, πλεχτά τσαντάκια και πορτοφολάκια, εξαιρετικές καρτ-ποστάλ, αξεσουάρ και κοσμήματα, γλυκίσματα, όμορφες καλοκαιρινές κατασκευές με κοχύλια, βότσαλα και άλλα διακοσμητικά φτιαγμένα με πολύ μεράκι και καλοκαιριάτικη αύρα.

“Νιώθουμε μεγάλη χαρά για αυτά που δημιούργησαν τα παιδιά μας και τα εκθέτουμε σε παζάρι, μετά την καραντίνα. Χαιρόμαστε, γιατί χαίρονται και διασκεδάζουν πολύ τα παιδιά και κυρίως γιατί μπαίνουν στη διαδικασία της εθελοντικής εργασίας και προσφοράς, νιώθουν την αξία του να μοιράζεσαι και να προσφέρεις για καλό σκοπό. Επίσης, βοηθούν στο στήσιμο, στις κατασκευές, στο πρόγραμμα ψυχαγωγίας, στην πώληση, στο καθάρισμα, σαν ταμίες και σ’ ό,τι άλλο χρειαστεί.
Ευχαριστούμε πολύ τις οικογένειες των παιδιών για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση.

Καλή επιτυχία παιδιά!»