Σχολικές δράσεις 2022-23

Γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

2K20 3506
Το πρωί της Πέμπτης 27 Οκτωβρίου 2022, με μια όμορφη εκδήλωση τα παιδιά του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου τίμησαν την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Τη γιορτή διοργάνωσαν οι δασκάλες της Β΄ τάξης Γιάννα Κρεστενίτη και Μαρία Δουλή με τους μαθητές και τις μαθήτριές τους.
5K20 3378
Το πρωί μετά την έπαρση της σημαίας η διευθύντρια του σχολείου, Ελένη Κουνέλη, παρέδωσε τη σημαία στο σημαιοφόρο. Στη συνέχεια, παρακολουθήσαμε τη γιορτή που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Σχολείου. Μέσα από κείμενα, θεατρικά δρώμενα,  τραγούδια και ντοκιμαντέρ έγινε αναφορά στον πόλεμο, στην ιταλική εισβολή και την ελληνική απάντηση, τις πρώτες νίκες, στη γερμανική εισβολή, τους Γερμανούς Ναζί, την Κατοχή, την Αντίσταση και την απελευθέρωση.
3K20 3487
Το φετινό επετειακό αφιέρωμα ήταν ιδιαίτερο και το κλίμα συγκινητικό, αφού για πρώτη φορά μετά την έναρξη της πανδημίας συγκεντρώθηκαν τόσα παιδιά στον ίδιο χώρο, για να τιμήσουν την εθνική επέτειο.
Τα μικρά δευτεράκια ήταν εξαιρετικά και εντυπωσίασαν όσους και όσες τα παρακολούθησαν.
Η «Πορεία προς το μέτωπο» με το μαγικό ηχόχρωμα του Μάνου Κατράκη και η εμβληματική φωνή του Νίκου Ξυλούρη μας συγκίνησαν.

Τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης συμμετείχαν στη γιορτή τραγουδώντας στη χορωδία.
1K20 3515
Λίγο πριν το τέλος τα δευτεράκια υπέροχα
«Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα,
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα...».

Η σχολική γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό  Ύμνο.
Η  Διευθύντρια Ελένη Κουνέλη, ευχαρίστησε τα παιδιά, όσους βοήθησαν στην γιορτή αλλά και τους εκπαιδευτικούς, τις δασκάλες της Β΄ τάξης Μαρία Δουλή, Γιάννα Κρεστενίτη και Μαρία Καφύρα και την μουσικό Χριστίνα Λυμπέρη για την πολύτιμη βοήθεια τους.

Το Πρόγραμμα της Γιορτής

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1 1ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2 2