Σχολικές δράσεις 2022-23

«Σταγόνα… ΕΓΩ / Ωκεανός… ΜΑΖΙ»

3ο κουδούνι όπερα

"3ο κουδούνι όπερα", για το 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου
Πρόγραμμα διακαλλιτεχνικής - πολυμεσικής και παιδαγωγικής δράσης για
σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Φέτος, έχουμε τη χαρά να συμμετέχουμε στις Εκπαιδευτικές & Κοινωνικές Δράσεις της Εθνικής Λυρικής Σκηνής.
Συγκεκριμένα,  το 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου έγινε δεκτό  στο νέο πιλοτικό πρόγραμμα διακαλλιτεχνικής - πολυμεσικής και παιδαγωγικής δράσης με τίτλο «3ο κουδούνι όπερα». Το πρόγραμμα απευθύνεται σε 7  σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Αττικής και σε άλλα 4 σχολεία της χώρας.  Φέτος, παρουσιάζει το έργο του συνθέτη Αλέξανδρου Μούζα με τίτλο «Σταγόνα… ΕΓΩ / Ωκεανός… ΜΑΖΙ». Το πρόγραμμα, χρησιμοποιώντας σύγχρονα και καινοτόμα εργαλεία, φιλοδοξεί να φέρει σε επαφή εκπαιδευτικούς και μαθητές Δημοτικών Σχολείων με το συναρπαστικό χώρο του Μουσικού Θεάτρου.
 Μια ομάδα έμπειρων συντονιστών θα αναλάβει να εισάγει τους συμμετέχοντες
εκπαιδευτικούς και μαθητές στη δημιουργική διαδικασία μιας παράστασης μουσικού θεάτρου, η οποία θα παρουσιαστεί στο ευρύ κοινό στην Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ), πάντα σε συμφωνία με τα ισχύοντα πρωτόκολλα κατά της εξάπλωσης του κορονοϊού. Θα τους δώσει με αυτόν τον τρόπο την ευκαιρία, πέραν των δεξιοτήτων που θα αποκομίσουν σε τεχνικό και προσωπικό επίπεδο, να αποκτήσουν την εμπειρία συμμετοχής σε μια παράσταση στην Εθνική Λυρική Σκηνή (ΕΛΣ).

Οι Στόχοι του προγράμματος είναι:
Α) Επιμόρφωση εκπαιδευτικών πάνω σε σύγχρονες πρακτικές του μουσικού θεάτρου από την ομάδα συντονιστών του προγράμματος μέσα από εβδομαδιαία εργαστήρια στις εγκαταστάσεις της ΕΛΣ.
Β) Μεταβίβαση των παραπάνω πρακτικών από τους εκπαιδευτικούς στους μαθητές και μαθήτριες τους μέσα στη σχολική αίθουσα, με τη συμβουλευτική παρουσία μελών της ομάδας  συντονιστών.
Γ) Άμεση σύνδεση του προγράμματος με τη θεματολογία και τις πρακτικές των Εργαστηρίων Δεξιότητας του Υπουργείου Παιδείας. Οι δάσκαλοι μπορούν να εντάξουν τις δράσεις στο υποχρεωτικό πρόγραμμα των Εργαστηρίων.
Δ) Αξιοποίηση της τεχνολογίας μέσω των ψηφιακών εργαλείων ήχου, εικόνας και ρομποτικής, καθώς και των εργαλείων απομακρυσμένης επικοινωνίας.
Ε) Ενεργή συμμετοχή των μαθητών στη δημιουργική διαδικασία και στην τελική διαμόρφωση της παράστασης
ΣΤ) Εφαρμογή των παραπάνω πρακτικών σε παράσταση μουσικοθεατρικού έργου, με τη συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών και μαθητών που θα λάβουν μέρος στο πρόγραμμα. Το εν λόγω έργο θα παρουσιαστεί στην Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος της ΕΛΣ στις 11 Ιουνίου 2023.

Εκπαιδευτική και Καλλιτεχνική Ομάδα
Συντελεστές προγράμματος

Σχεδιασμός, υπεύθυνος συντονισμού, πρωτότυπη μουσική σύνθεση, διεύθυνση μουσικού συνόλου: Αλέξανδρος Μούζας

Σκηνοθετική επιμέλεια, συντονισμός δράσεων παράστασης, θεατρικά κείμενα, στίχοι τραγουδιών, θεατρική αγωγή: Άννα-Μόσχα Καμπόσου