Σχολικές δράσεις 2022-23

“ΣΜΥΡΝΗ μια πανάρχαια πατρίδα …μια πόλη παραδεισένια … και ένα τέλος οδυνηρό”
ekdilodi_proto_gymnasio.jpg
 Η εκδήλωση “ΣΜΥΡΝΗ μια πανάρχαια πατρίδα …μια πόλη παραδεισένια … και ένα τέλος οδυνηρό”, πραγματοποιήθηκε τη  Δευτέρα 3 Απριλίου στο αμφιθέατρο του 1ου Γυμνασίου Πύργου με συνδιοργανωτές το σχολείο μας, το 1ο Γυμνάσιο και το 2ο Δημοτικό Πύργου.
prosklisi masiaΑΦΙΣΑ
 Οι πρώτες σκέψεις για την εκδήλωση έγιναν το 2022, με αφορμή τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή. Δουλέψαμε μεθοδικά. Προσεγγίσαμε τα ιστορικά γεγονότα, διαβάσαμε βιβλία, γράψαμε κείμενα. Υλοποιήσαμε τη δράση "Τα θεωρεία της φαντασίας",σε συνεργασία με το Εθνικό Θέατρο. Συναντηθήκαμε με τις αγαπημένες μας και συνάμα σπουδαίες συγγραφείς Αλεξάνδρα Μητσιάλη και Αγγελική Δαρλάση.
 Η εκδήλωση της Δευτέρας ξεκίνησε με δύο τραγούδια από τη χορωδία του 2ου Δ. Σχ. Πύργου. Στη συνέχεια τα παιδιά του 1ου Γυμνασίου παρουσίασαν το ιστορικό της Μικρασιατικής καταστροφής μέσα από ιστορικά κείμενα και μαρτυρίες και αναφορές στη λογοτεχνία.
ekdilodi proto gymnasio
 Στη συνέχεια έγινε απαγγελία του ποιήματος "Πατρίδα" ("Home") της Warsan Shire, από τα παιδιά του ΣΤ2. Αμέσως μετά έγινε  παρουσίαση των βιβλίων "Μέσα στις φλόγες" & "Ματωμένα χώματα" της Διδώς Σωτηρίου, "Το αγόρι στο θεωρείο" της Αγγελικής Δαρλάση, "Το μαντίλι με τα τριαντάφυλλα" της Αλεξάνδρας Μητσιάλη. Την παρουσίαση έκαναν οι μαθήτριες Ναταλία  Γαλιατσάτου, Χριστίνα Γιαννοπούλου, Θεοφάνη Εξαρχοπούλου, Ζωή Ραφαηλία Μπίρμπα και Δανάη Παπαδοπούλου από το ΣΤ1.
ekdilodi proto gymnasio.4
 Ακολούθησε μια θεατρική δράση από το 2ο Δ. Σχ. Πύργου βασισμένη στο "μαντίλι με τα τριαντάφυλλα". Τα παιδιά της Ε΄ τάξης (Ε2) του σχολείου μας χόρεψαν με τα μαντίλια με τα τριαντάφυλλα (που είχαν ζωγραφίσει) εμπνευσμένα από το βιβλίο της Αλεξάνδρας Μητσιάλη, το "Μικρασιάτικο δείλι" του Σταμάτη Σπανουδάκη σε χορογραφία της Μαρίας Καζάκου. Η εκδήλωση έκλεισε με χορούς από το 6ο Δημοτικό και το 1ο Γυμνάσιο.
Smyrne
  Στο φουαγιέ του θεάτρου λειτουργήσαμε Έκθεση Βιβλίου με θέμα "Πρόσφυγες και Μικρασιατική Καταστροφή". Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας που συμμετείχαν στην εκδήλωση και σε όλα όσα συνέβαλαν θετικά για την υλοποίησή της.
Για την αξιόλογη παρουσία του σχολείου μας συνέβαλαν καθοριστικά οι εκπαιδευτικοί Μαρία Καζάκου, Ελένη Κουνέλη, Γεωργία Δούλκαρη, Ελένη Τσίμπρη, Λάμπρος Τσακριλής, Γιώργος Τσουράς, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος, Χριστίνα Λυμπέρη, Ντίνος Βάρρας, Δήμητρα Μπότσα, Μαρία Αναγνωστοπούλου, Φωτεινή Καλλέργη.
 Ευχαριστούμε πολύ  το 1ο Γυμνάσιο Πύργου για την άψογη συνεργασία και τη φιλοξενία και ιδιαίτερα το γυμνασιάρχη κ. Γεώργιο Μπίρμπα, την κ. Βασιλική Σαργέντη, τον κ. Γιάννη Γεωργούλια και την κ. Σοφία Μάλεση.
Ευχαριστούμε, επίσης, για τη συνεργασία το 2ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου και το Διευθυντή του  κ. Νίκο Αντωνόπουλο, την κ. Γεωργία Χριστακοπούλου, την κ. Νάνσυ Γενοβέζου και την κ. Ζέτα Αδαμοπούλου  και ευχόμαστε να έχει συνέχεια.