Σχολικές δράσεις 2022-23

"Φτιάξε το δικό σου παραμύθι"

Birba2 2022 12 15

Το εργαστήριο  "Φτιάξε το δικό σου παραμύθι"  του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους, υλοποιήθηκε το Δεκέμβριο στο σχολείο μας από τις εκπαιδευτικούς Μαρία Μπίρμπα και  Ζέτα Αδαμοπούλου.

Birba2Zeta_2022-12-15_08-22-02-234.jpg
Τα παιδιά της Δ΄τάξης, πραγματοποίησαν σε ομάδες ασκήσεις δημιουργικής γραφής ώστε να ξεκλειδώσουν τη φαντασία τους. Με τη βοήθεια της μουσικής μετουσίωσαν τα δημιούργηματά τους. Ο στόχος του εργαστηρίου ήταν κάθε παιδί να συνειδητοποιήσει ότι είναι ικανό να πλάσει λέξεις και να δημιουργήσει μία ιστορία.

Birba2022-12-15_08-22-01-918.jpg
Η Μαρία Μπίρμπα είναι  Φυσικός. Η Ζέτα Αδαμοπούλου είναι Μουσικός.
Εργάζονται στη Δευτεροβάθμια και στην Πρωτοβάθμια Δημόσια Εκπαίδευση αντίστοιχα. Έχουν συγγράψει επιστημονικά και εκπαιδευτικά βιβλία καθώς και άρθρα για επιστημονικά και παιδαγωγικά περιοδικά και συνέδρια.
Έχουν παρακολουθήσει κύκλους θεατρικών εργαστηρίων, καθώς και εργαστηρίων αφήγησης και δημιουργικής γραφής.
Λατρεύοντας τα παραμύθια, έχουν ραδιοφωνική εκπομπή με παραμύθια και μουσικές από όλο τον κόσμο. Στην εκπομπή αυτή αφηγούνται και παραμύθια που έχουν γράψει οι ίδιες.