Σχολικές δράσεις 2020-21

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

27 Σεπτεμβρίου 2020

aIMGP6012

Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου» και πολλά χαμόγελα, ξεκινήσαμε τη σημερινή ημέρα στο σχολείο μας. Αφορμή στάθηκε η 6η «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού» που φέτος συμπίπτει με την «Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019».

aP5688

Σε συνεργασία με το Δήμο Πύργου

οργανώθηκαν και πραγματοποιήθηκαν στο προαύλιο του σχολείου μας αθλητικές δράσεις, αερόβιες κινητικές δραστηριότητες και ομαδικά – ατομικά αθλήματα όπως: τρέξιμο, σκυταλοδρομία, σχοινάκι, χορός, ρυθμική γυμναστική, ελληνορωμαϊκή πάλη, παγκράτιο, επιτραπέζια αντισφαίριση (πινγκ πονγκ), αντιπτέριση (μπάντμιντον), κ.ά.

IMGP5677α

Το πρωί συγκεντρωθήκαμε όλοι στο προαύλιο και παρουσιάσαμε στα παιδιά τους εκλεκτούς προσκεκλημένους μας. Όλοι τους, προπονητές, δάσκαλοι και γυμναστές, επιτυχημένοι στο χώρο τους και με ιδιαίτερη αγάπη για τον αθλητισμό και το χορό.

a4a5

Ο κ. Αλέξιος Κολιτσόπουλος, ομοσπονδιακός προπονητής Ελληνορωμαϊκής Πάλης.

a111021a7a111022aIMGP5987aIMGP6168

Η κ. Ζωή Ανδρίτσου καθηγήτρια χορού και χορογράφος.

aIMGP5744aΧαρά6023aIMGP6029

Οι προπονήτριες στίβου και ρυθμικής γυμναστικής κ. Χαρά Κουτσούνη και κ. Βάσω Τσαντίλη. Ο Πρωταθλητής Ελλάδας και βαλκανιονίκης στην κατηγορία Παίδων της ελληνορωμαϊκής πάλης Γιώργος Νικολόπουλος.

a094438a1

Ο προπονητής μπάντμιντον κ. Δημήτρης Παρασκευάς.

aIMGP5705aIMGP5969

Και τέλος, ο άνθρωπος που ίδρυσε τον 1ο σύλλογο την επιτραπέζιας αντισφαίρισης στην Ηλεία, ο προπονητής πινγκ πονγκ κ. Ζαχαρίας Ζαχαρόπουλος.

a5684

Από το Δήμο Πύργου μαζί μας ήταν ο Αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Δημήτρης Μεσσαλάς, ο εντεταλμένος σύμβουλος για θέματα Αθλητισμού του Δήμου Πύργου κ. Γιάννης Αργυρόπουλος (η βοήθεια του οποίου στην οργάνωση των αθλητικών δράσεων ήταν πολύ σημαντική) και ο υπεύθυνος αθλητικών εγκαταστάσεων Δ. Πύργου και προπονητής ποδοσφαίρου κ. Κώστας Σκαρτσιάρης. Οι καλεσμένοι μας απηύθυναν χαιρετισμό και μίλησαν στα παιδιά για τα ευεργετικά οφέλη του αθλητισμού.

Στη συνέχεια οργανωμένα, τα τμήματα των παιδιών συμμετείχαν σε δράσεις που είχαν ετοιμάσει οι εκλεκτοί καλεσμένοι μας. Ο κ. Αλέξιος Κολιτσόπουλος μαζί με το νεαρό αθλητή του Γιώργο Νικολόπουλο, παρουσίασαν στα παιδιά και έκαναν επίδειξη για το άθλημα της ελληνορωμαϊκής πάλης και το παγκράτιον. Στη συνέχεια δοκίμασαν με ενθουσιασμό μαθητές μας. Οι κυρίες Χαρά Κουτσούνη και Βάσω Τσαντίλη ακούραστες, οργάνωσαν πολλές ομαδικές αθλητικές δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν τα παιδιά με μεγάλο ενθουσιασμό. Ο κ. Δημήτρης Παρασκευάς μύησε στο μπάντμιντον τους μικρούς μαθητές. Ο κ. Ζαχαρίας Ζαχαρόπουλος έμεινε ως το τέλος διδάσκοντας και παίζοντας πινγκ πονγκ με μαθητές και εκπαιδευτικούς. Η κ. Ζωή Ανδρίτσου μας δίδαξε μια χορογραφία που είχε ετοιμάσει και μας ξεσήκωσε όλους.

Οι γυμνάστριές μας Έφη Λουιζίδου και Μαρία Καζάκου, πανταχού παρούσες και πολύτιμες συντόνιζαν και συμμετείχαν στις δράσεις.

a121332Παράλληλα η εκπαιδευτικός Γεωργία Διονυσίου οργάνωσε και πραγματοποίησε εικαστικές δράσεις για την ημέρα αθλητισμού.

Όλοι συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό, πλημυρίζοντας το σχολείο με φωνές και γέλια. Διασκέδασαν και αθλήθηκαν καθώς ήταν μία μοναδική εμπειρία μέσα από την οποία τους δόθηκε η ευκαιρία να εξασκήσουν το σώμα αλλά και το πνεύμα τους!

Εμείς, από την πλευρά μας, θα συνεχίσουμε να αναδεικνύουμε τη μεγάλη αξία του αθλητισμού για την υγεία μας και τη ζωή μας. Παράλληλα θα αναδεικνύουμε και την κοινωνική διάσταση του Σχολικού Αθλητισμού εμπλέκοντας την κοινωνία και το Δήμο μας. Θα ενισχύουμε, συνεχώς, την ιδέα του αθλητικού ιδεώδους, της ευγενούς άμιλλας και όλων εκείνων των υγιών συναισθημάτων, με τα οποία μπορούν να θωρακίζονται οι μαθητές μας ως μελλοντικοί πολίτες.