Ευρωπαϊκά προγράμματα - Erasmus

Η συμμετοχή του σχολείου μας σε προγράμματα Erasmus, είναι πλέον παράδοση που ξεκινά αρκετά χρόνια πριν.

Το 2007 με τα προγράμματα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης Ε-twinning. Το 2010 ? 2012 υλοποιήσαμε πρόγραμμα Comenius σε συνεργασία με 3 άλλες χώρες (Αγγλία, Πολωνία, Σουηδία), με θέμα «Το Ολυμπιακό πνεύμα από το παρελθόν, στο παρόν και προς το μέλλον», πραγματοποιώντας και μετακινήσεις μαθητών, ίσως για πρώτη φορά στα δεδομένα της πόλης μας για Δημοτικό Σχολείο.

Την χρονική περίοδο που διανύουμε ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πρόγραμμα KA2 Αξίες και μαθητική επιχειρηματικότητα 2014-2016, ενώ συνεχίζεται το πρόγραμμα ΚΑ1 προωθώντας την συνεργασία και ενισχύοντας την καινοτομία στο σχολείο του 21ου αιώνα 2015- 2017.

Στην παρουσίαση που ακολουθεί μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες για τα προγράμματα της της παρούσας χρονικής περιόδου, τις δράσεις μας και τους στόχους μας.

Δεν σταματάμε όμως εδώ...

Οι προσπάθειές μας θα συνεχιστούν και σε νέα προγράμματα προσφέροντας νέες εμπειρίες στους μαθητές.