Επίσκεψη μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών από την Πορτογαλία στο σχολείο μας

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+  και με την εμπειρία προηγούμενων Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων, το 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου, υποδέχτηκε  αντιπροσωπία μαθητών και εκπαιδευτικών από το σχολικό οργανισμό της Πορτογαλίας «Agrupamento de Escolas Marinhas do Sal».  Ο τίτλος του προγράμματος ήταν “The happiness of students and their educational success – Happy School”. Ήταν μια εβδομάδα γεμάτη δράσεις και δραστηριότητες.  «Ευτυχισμένα Σχολεία»  με χαρούμενους μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς.
ΕΒΔΟΜΑΔΑ ERASMUS+ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Από τις 6 έως τις 10 Μαρτίου 2022, το σχολείο μας φιλοξένησε 6 μαθητές/τριες  και 3 εκπαιδευτικούς από τον σχολικό οργανισμό «Agrupamento de Escolas Marinhas do Sal»  από το Rio Maior της Πορτογαλίας στο πλαίσιο εγκεκριμένου σχεδίου τους Erasmus+ KA122 με τίτλο: “The happiness of students and their educational success-Happy School”. Το σχολείο μας έχει στο παρελθόν ξανασυνεργαστεί με το πορτογαλικό σχολείο στο πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ2  «Values and students entrepreneurs» και η συνάντηση αυτή ήταν η συνέχεια μιας επιτυχημένης προηγούμενης συνεργασίας.

Μετά από τρία σχεδόν χρόνια «απομόνωσης» που επέβαλε η πανδημία το σχολείο μας άνοιξε ξανά και η εβδομάδα 6-10 Μαρτίου 2023 ήταν μια εβδομάδα γεμάτη πολύτιμες γνώσεις και μοναδικές εμπειρίες. Αξιοποιώντας την εμπειρία μας σε διακρατικές συναντήσεις, σχεδιάσαμε και οργανώσαμε πρωτότυπα εργαστήρια και δράσεις για τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς, με έμφαση στη διδακτική πρακτική της «παιχνιδοποίησης» και τη χρήση των τεχνολογιών.

Η αποστολή από την Πορτογαλία παρακολούθησε μαθήματα στις σχολικές αίθουσες, στο εργαστήριο Πληροφορικής, στην αίθουσα των Αγγλικών, στην αίθουσα Μουσικής, περιηγήθηκε στο σχολείο και επισκέφτηκε τη βιβλιοθήκη και τον σχολικό κήπο. Οι μαθητές/τριες έμαθαν για τη σημασία της Στρατηγικής στη Ζωή μέσα από τη συγκριτική μελέτη σπουδαίων ιστορικών μαχών και των δύο χωρών αλλά και με παιχνίδια στρατηγικής, ηλεκτρονικά κι επιτραπέζια. Έλληνες και Πορτογάλοι μαθητές/τριες έπαιξαν  ένα ψηφιακό Escape room και μαθηματικά παιχνίδια για την εκμάθηση του πολλαπλασιασμού. Έκαναν εκπομπή στο European School Radio, όπου εξέφρασαν τις εντυπώσεις τους από το ταξίδι και τη ζωή σε μια ελληνική οικογένεια και συμμετείχαν σε εργαστήριο για την ψηφιακή επεξεργασία φωτογραφίας. Παρακολούθησαν εργαστήριο θεατρικής αγωγής, έφτιαξαν γλυκά στην κουζίνα του σχολείου, έπαιξαν παιχνίδια στην αυλή, τραγούδησαν και χόρεψαν ελληνικούς και πορτογαλικούς χορούς.

Εκτός από τα εργαστήρια και τις δράσεις που έγιναν στο σχολείο, μαθητές κι εκπαιδευτικοί επισκέφθηκαν το Κατάκολο και την Αρχαία Ολυμπία. Ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο, γνώρισαν και θαύμασαν την έκθεση των γλυπτών, καθώς και τη συλλογή χάλκινων αντικειμένων, που είναι η πλουσιότερη στον κόσμο. Εντυπωσιάστηκαν από τον Ερμή του Πραξιτέλη και την περικεφαλαία του Μιλτιάδη. Κατά την ξενάγησή τους στον αρχαιολογικό χώρο επισκέφτηκαν τον ναό του Δία, τον βωμό της Ήρας , το εργαστήριο του Φειδία. Έμαθαν για τους Αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες και στέφθηκαν και οι ίδιοι «ολυμπιονίκες» στο Στάδιο. Ανακάλυψαν τα μυστικά της ανασκαφής και πήραν μέρος σε εργαστήριο αποκατάστασης τμήματος του τοίχου των αρχαίων λουτρών, προσεγγίζοντας βιωματικά τη διαδικασία συντήρησης, με τη βοήθεια του αρχαιολόγου κ. Χρήστου Λιάγκουρα.

Ακολουθεί παρουσίαση του σχολείου μας από την κ. Μαρία Λαμπροπούλου

Presentation 6th Primary School of Pyrgos by 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΥΡΓΟΥ on Scribd

Επισκέφθηκαν, ακόμη, τον χώρο της Δεξαμενής. Εκεί ενημερώθηκαν από τη Ναταλία Σπυροπούλου για το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και ΝέουςΠήραν μέρος στη δράση «A Trip Around Europe», με το Σταύρο Ρομποτή και το Σόλωνα Μπαξεβανάκη. Παιδιά και εκπαιδευτικοί ήρθαν σε επαφή με τα ειδικά εφέ του κινηματογράφου από τη θέση του πρωταγωνιστή, καθώς συμμετείχαν ενεργά στη δημιουργία μιας μικρού μήκους ταινίας διάρκειας πέντε λεπτών. Σε ένα ειδικά διαμορφωμένο στούντιο εξοπλισμένο με κάμερες, φώτα, αισθητήρες κίνησης και ειδικό background δημιουργίας εφέ (greenscreen), τα παιδιά “μεταφέρθηκαν” σε πραγματικό χρόνο σε διαφορετικά περιβάλλοντα με την βοήθεια υπολογιστών που χρησιμοποιούν εξελιγμένα λογισμικά και βίωσαν εκ των έσω τη μαγεία των εφέ του κινηματογράφου αποκτώντας μια μοναδική εμπειρία που θα τους μείνει αξέχαστη!

Μετά το τέλος του εργαστηρίου, επισκέφτηκαν το Δημαρχείο του Πύργου. Ο αναπληρωτής Δήμαρχος Γιάννης Αργυρόπουλος και ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Γιάννης Πλεμμένος,  υποδέχτηκαν μαθητές/τριες κι εκπαιδευτικούς στο Λάτσειο Δημοτικό Μέγαρο. Τους καλωσόρισαν  στην πόλη και τους μίλησαν για την ιστορία και τα αξιοθέατα του Δήμου και της περιοχής. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων σε παιδιά και εκπαιδευτικούς.

Τα προγράμματα Erasmus+ προσφέρουν αμέτρητα οφέλη. Είναι μια εμπειρία ζωής, μια εμπειρία που μένει ανεξίτηλα χαραγμένη και δίνει την ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες να γνωρίσουν ανθρώπους και διαφορετικούς πολιτισμούς, να δημιουργήσουν νέες φιλίες, να απαλλαγούν από τις προκαταλήψεις τους και να κατανοήσουν ότι οι διαφορές ακριβώς είναι αυτές που κάνουν τον κόσμο μας ομορφότερο. Όσοι έχουν ζήσει μια τέτοια εμπειρία μπορούν με σιγουριά να πουν: «Μια φορά ERASMUS, για πάντα  ERASMUS!»