Σχολικές δράσεις 2017-18

Ομάδα Τέχνης Πάροδος

118 n

Με την ευκαιρία της έναρξης του νέου σχολικού έτους και στο πλαίσιο της συμμετοχής του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου στο 20ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους, η θεατρική ομάδα «Πάροδος»

θα επικοινωνήσει -την Τρίτη 19 και την Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου- με τα παιδιά του σχολείου. Για τις  τάξεις  Α΄, Β΄, Γ΄ θα οργανωθούν  δράσεις θεατρικού παιχνιδιού  με τους μικρούς μαθητές. Για τους μαθητές των μεγάλων τάξεων οι θεατρικές δράσεις θα έχουν σαν αφορμή λογοτεχνικά κείμενα. Τα κείμενα είναι από τα βιβλία: «Καλοκαίρι, φθινόπωρο, χειμώνας, άνοιξη, καλοκαίρι...» της Αργυρώς Πιπίνη,   «Φαρφανέλα» της Ελένης Βλάχου και «Εγώ που μισώ τα βιβλία».

Το απόγευμα της Τρίτης και ώρα 6 έως 8, θα οργανωθεί εργαστήρι παιχνιδιού για  τους γονείς του σχολείου με τίτλο «Προσεγγίζοντας το θεατρικό παιχνίδι». Οι γονείς  θα προσεγγίσουν το Θεατρικό Παιχνίδι μέσα από την κίνηση, το παιχνίδι,  τη μουσική,  τη θεατρική έκφραση και τον αυτοσχεδιασμό.

poster fest

Agiasmos

Αγιασμός 2017-2018

Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2017-2018

θα πραγματοποιηθεί

την Δευτέρα 11/09/2017 και ώρα 9:00.