Οι εποχές του αμπελιού.

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ "αξίες και παιδική επιχειρηματικότητα" που συμμετέχει το σχολείο μας, ο εκπαιδευτικός Φώτης Αντωνόπουλος, μας παρουσίασε το αμπέλι στις διάφορες εποχές του χρόνου. Μας έδειξε στην πράξη πως κλαδεύουμε ένα αμπέλι για να του δώσουμε το κατάλληλο σχήμα και τα διάφορα στάδια που περνά μέχρι να μεγαλώσει. Μας είπε πολλά μυστικά για το πως γίνονται πιο γρήγορα τα σταφύλια με φυσικό τρόπο. Ακούσαμε και μάθαμε πολλές ιστορίες από την λαϊκή παράδοση και την μυθολογία για το αμπέλι και την καλλιέργειά του μέσα στους αιώνες.

Με μια πρωτότυπη ιδέα κατάφερε στην κυριολεξία και έφερε το αμπέλι μέσα στο σχολείο μας και οι μαθητές πειραματίστηκαν και κλάδεψαν κάτω από τις οδηγίες του δάσκαλού τους.
Όλοι μας καταλάβαμε πόσο δύσκολη και απαιτητική είναι η καλλιέργεια του αμπελιού και ότι χρειάζεται πείρα και γνώσεις τις οποίες ο δάσκαλός μας είναι πάντα εκεί να μας τις προσφέρει.