Sub-herb Dills For Good Thymes

"SUP-HERB DILLS FOR GOOD THYMES"

project 10

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning, τα δύο τμήματα της Ε' Δημοτικού του σχολείου μας, συνεργάστηκαν με σχολεία της Σερβίας και της Τουρκίας ώστε να δημιουργήσουν ένα ηλεκτρονικό αλλά και πραγματικό φυτολόγιο βοτάνων με τίτλο:

"SUP-HERB DILLS FOR GOOD THYMES".

This will be a CLIL PROJECT on local herbs, their use and history. It will involve the creation of digital posters (one from each school) with pictures and information on local herbs as well as real one which will serve as a display for a school presentation.

Ερευνήσαμε το διαδίκτυο, συλλέξαμε πληροφορίες, γράψαμε συνεργατικά κείμενα, συνομιλήσαμε μέσω ψηφιακής σύνδεσης με τους μαθητές των άλλων χωρών, δημιουργήσαμε αφίσες, παίξαμε ψηφιακά παιχνίδια (τα οποία μπορείτε να παίξετε κι εσείς στους παρακάτω συνδέσμους).

SUP-HERB DILLS FOR GOOD THYMES

A Kahoot quiz for e-twinners who participate in the specific project or anyone who wants to test their knowledge on herbs.