Το Πασχαλινό παζάρι του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου

Ο Carl Rogers, ένας σπουδαίος Αμερικανός ψυχολόγος έχει πει ότι: «μπορώ να διδάξω σε ένα μικρό παιδί και τις δυσκολότερες έννοιες, αρκεί να χρησιμοποιήσω την κατάλληλη μέθοδο και να του παρέχω ένα περιβάλλον στο οποίο να μπορεί αυτός να μαθαίνει». Το να διδάξει κανείς την επιχειρηματικότητα στο Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο φαντάζει

απίθανο και εξωπραγματικό, παρόλο που σε αρκετές χώρες της Ευρώπης είναι ήδη μέρος του αναλυτικού προγράμματος. Από κάποιους θα αντιμετωπιζόταν ακόμα και με καχυποψία και αμφιβολία. Η δραστηριοποίηση όμως των μικρών μαθητών του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου διέλυσε κάθε αμφισβήτηση και επιβεβαίωσε όλες τις προσδοκίες όσων ενεπλάκησαν ενεργά σ? αυτό.
Το πασχαλινό παζάρι των μαθητών το περασμένο Σάββατο, στις 16 Απριλίου, ήταν το επιστέγασμα συλλογικής προσπάθειας, αρμονικής συνεργασίας και της επίπονης δουλειάς εκπαιδευτικών και μαθητών και πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ που υλοποιεί την τελευταία διετία το 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου με θέμα: «Αξίες και Μαθητική Επιχειρηματικότητα».
Οι ίδιοι οι μαθητές με την καθοδήγηση των δασκάλων τους ανέλαβαν πρωτοβουλία και οργάνωσαν μια σχολική επιχείρηση από το μηδέν, μοίρασαν αρμοδιότητες, έφτιαξαν επιχειρηματικό πλάνο, αποφάσισαν για τα προϊόντα, βρήκαν χρηματοδότες, σχεδίασαν το λογότυπο της επιχείρησης και την ετικέτα των προϊόντων, παρήγαγαν προϊόντα, τα συσκεύασαν, τα κοστολόγησαν, σχεδίασαν την προώθηση, διοργάνωσαν το παζάρι και ανέλαβαν την πώλησή τους. Τα προϊόντα είχαν ως σημείο αναφοράς το αμπέλι, αφού όλα ήταν παράγωγα των σταφυλιών, μια καλλιέργεια με μεγάλη παράδοση και ιστορία στον τόπο μας. Έτσι λοιπόν συσκεύασαν κρασί λευκό και κόκκινο, σταφίδες, έφτιαξαν αρωματικά ξίδια, σταφιδόψωμα, γλυκά με πετιμέζι έφτιαξαν βιβλίο με συνταγές, ενώ ξεχωριστή θέση είχαν και οι χειροποίητες λαμπάδες. Σχεδίασαν μέχρι και ιστοσελίδα για την προβολή της επιχείρησής τους .

Και δεν ήταν τόσο το αποτέλεσμα που μέτρησε, αλλά όλο «το ταξίδι» και η προσπάθεια. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερη εργατικότητα, υπευθυνότητα, εντιμότητα, προσήλωση στον στόχο τους και συνεργατική διάθεση, ακολούθησαν, δηλαδή, όλες τις αξίες που διδάχτηκαν στη διάρκεια του πρώτου χρόνου του προγράμματος μέσα από τα μαθήματά τους και παράλληλες δράσεις.
Ο ενθουσιασμός, η χαρά και η ικανοποίηση ήταν ζωγραφισμένα στα πρόσωπα των μικρών μαθητών, που με πάθος και μεράκι εργάστηκαν για περισσότερο από δυο ώρες που τα «καταστήματά» τους ήταν ανοικτά. Επέδειξαν υψηλό επαγγελματισμό και ανταποκρίθηκαν επάξια, ακόμα και στην ώρα αιχμής, όταν είχαν να κάνουν με πληθώρα πωλήσεων, εξυπηρετώντας τους «πελάτες», γονείς και φίλους που με αγάπη ανταποκρίθηκαν στην πρόσκλησή τους.
Αρωγός σε όλη αυτή την προσπάθεια είναι πάντα ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων με τον εκλεκτό Πρόεδρό του, κ. Τηλέμαχο Καλυβιώτη, που πάντα ενισχύει και υποστηρίζει τις προσπάθειες του σχολείου.
Ο Διευθυντής του σχολείου, ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων αισθανόμαστε την ανάγκη να εκφράσουμε τη μεγάλη ευγνωμοσύνη μας στο Λιμενικό Ταμείο και ιδιαίτερα στους κ. Σάκη Αντωνόπουλο για την προσφορά των ξύλινων περίπτερων, τους κυρίους Δημήτρη Παναγιωτόπουλο και Θεόδωρο Παναγιωτόπουλο για τη μεταφορά και τη συναρμολόγησή τους, την κ. Νικολέτα Βλαχοπούλου για την προσφορά του κρασιού, την κ. Κατερίνα Κοκκίνη για την προσφορά της σταφίδας, το κηροπλαστείο του κ. Γιώργου Ντοά για τις λαμπάδες, και τις δραστήριες μαμάδες κ. Ελένη Ζάγκλη, Μιμίκα Πούρνου, Μαρία Ραυτοπούλου, Κατερίνα Κοκκίνη και Ρούλα Ξαρχάκου, που ανταποκρίθηκαν με προθυμία στο κάλεσμά μας και στόλισαν με τους μαθητές και τους δασκάλους πασχαλινές λαμπάδες.
Η διοργάνωση του πασχαλινού bazaar αλλά και όλη η διαδικασία που προηγήθηκε ήταν πραγματικά μια εμπειρία ζωής για τους μαθητές, από αυτές που μένουν ανεξίτηλα χαραγμένες στην καρδιά και θα παραμείνει μια από τις ωραιότερες αναμνήσεις τους από το Δημοτικό σχολείο.