Αναζητώντας την ευτυχία?

Το νέο πρόγραμμα Erasmus+ του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου με τίτλο ?Happily Ever After?. Στην Ελλάδα η 1η Διακρατική Συνάντηση.

erasmus 6dim happily ever after5

Πού βρίσκεται η ευτυχία; Μπορεί το σημερινό σχολείο να κάνει τα παιδιά ευτυχισμένα; Μπορούν οι μαθητές να αντιληφθούν τη σπουδαιότητα της ευτυχίας στην καθημερινή σχολική πραγματικότητα; Με αυτά τα ερωτήματα ξεκίνησε ο προβληματισμός μιας ομάδας εκπαιδευτικών του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου και του H?ng Privatskole της Δανίας που επιθυμούσαν να βρουν τρόπους να μετατρέψουν τη μαθησιακή διαδικασία σε μια απολαυστική εμπειρία και να δώσουν πραγματικά κίνητρα μάθησης στους μαθητές, αλλά και ταυτόχρονα να συνεχίσουν την επιτυχημένη συνεργασία από το προηγούμενο πρόγραμμα Erasmus+ για τη Μαθητική Επιχειρηματικότητα που ολοκληρώθηκε τον Αύγουστο.

erasmus 6dim happily ever after1
Στο Μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας

Την αναζήτηση, λοιπόν, της ευτυχίας έχει στόχο η νέα συνεργασία που ξεκινά για το 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου και πάλι στο πλαίσιο του επιδοτούμενου Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο ?Happily ever after??, και θα διαρκέσει 2 χρόνια (2016 ? 2018). Τέσσερα σχολεία αυτή τη φορά, δύο από τον Βορρά, τη Δανία και την Ισλανδία και δύο από τον Νότο, την Ισπανία και την Ελλάδα, θα προσπαθήσουν μέσα από κοινές δράσεις να ανακαλύψουν το νόημα της ευτυχίας μέσα στο σχολείο και στην καθημερινότητα των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών.

erasmus 6dim happily ever after4

Στα δύο αυτά χρόνια οι μαθητές των τεσσάρων σχολείων θα διεξαγάγουν μια έρευνα αντιπαραβάλλοντας τη σημερινή σχολική ζωή τους με αυτή των γονέων και των παππούδων τους. Επιπλέον θα κάνουν τη σύγκριση ανάμεσα στις χώρες του Νότου με τις συνθήκες της γενικευμένης οικονομικής και κοινωνικής αβεβαιότητας και στις χώρες του Βορρά της ευμάρειας και ασφάλειας. Ταυτόχρονα οι μαθητές θα μυηθούν σε τεχνικές και μέσα κινηματογράφησης, καθώς το τελικό προϊόν θα είναι μια ταινία για την ευτυχία, έτσι όπως οι ίδιοι την αντιλαμβάνονται, η οποία και θα υποβληθεί στο Διαγωνιστικό Τμήμα του Διεθνούς Φεστιβάλ Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους.

erasmus 6dim happily ever after3erasmus 6dim happily ever after6

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο, ένα από τα πρωτοπόρα στη Δυτική Ελλάδα στα Ευρωπαϊκά Προγράμματα, υλοποιεί το τρίτο κατά σειρά πρόγραμμα Erasmus+ την τελευταία τριετία έχοντας αυτή τη φορά το ρόλο του συντονιστή στη σύμπραξη των τεσσάρων σχολείων.

Οι εκπαιδευτικοί από τα σχολεία της σύμπραξης στην πρώτη Διακρατική Συνάντηση του προγράμματος, που πραγματοποιήθηκε από τις 17 ως τις 20 Ιανουαρίου, συζήτησαν για τις δραστηριότητες που πρέπει να υλοποιηθούν από κοινού, έθεσαν τα χρονοδιαγράμματα και αποφάσισαν για τις συναντήσεις με τους μαθητές. Παράλληλα επισκέφτηκαν πολλές τάξεις του σχολείου και συμμετείχαν σε δραστηριότητες μαζί με τα παιδιά. Διάβασαν μαζί τους, έκαναν κατασκευές, ζωγράφισαν, χόρεψαν, τραγούδησαν, έπαιξαν. Γνώρισαν τη ζεστή ελληνική φιλοξενία και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για μια πραγματική φιλία και επιτυχημένη συνεργασία.

erasmus 6dim happily ever after2
Στην Κυπαρισσία