Διαγωνισμός λογότυπου...

Ο διαγωνισμός για την δημιουργία λογότυπου του προγράμματος "Happily Ever After" στην χώρα μας έχει τελειώσει.

happily ever after
Κατά την αρχική φάση κάθε χώρα ψήφισε τα τρία καλύτερα λογότυπα για να την εκπροσωπήσουν στην επόμενη (τελική φάση) του διαγωνισμού. Εμείς στην χώρα μας ύστερα από ηλεκτρονική ψηφοφορία που έγινε στο σχολείο μας επιλέξαμε το λογότυπο 15 (logo15), το λογότυπο 18 (logo18) και το λογότυπο 19 (logo19).
logo15logo18
                    Λογότυπο 15                                                        Λογότυπο 18
                      Λογότυπο 19

Στην τελική φάση, τα τρία καλύτερα λογότυπα από κάθε χώρα έχουν συγκεντρωθεί και πρέπει να ψηφιστεί το καλύτερο. Στην ψηφοφορία συμμετέχουν όλες οι χώρες του προγράμματος (Ισλανδία, Δανία, Ισπανία και Ελλάδα) με τον περιορισμό ότι κάθε χώρα δεν μπορεί να ψηφίσει τα δικά της λογότυπα. Δηλαδή εμείς εδώ στην Ελλάδα δεν θα δούμε τα δικά μας λογότυπα (Logo15, Logo18 και Logo19) ανάμεσα σε αυτά που θα ψηφίσουμε.

Το λογότυπο που θα συγκεντρώσει τις περισσότερες ψήφους θα πάρει 5 βαθμούς, ενώ το δεύτερο θα πάρει 4 βαθμούς, το τρίτο 3 βαθμούς το τέταρτο 2 βαθμούς και το πέμπτο 1 βαθμό.
Με ένα ξεχωριστό "βιντεάκι" που θα δημιουργηθεί, τα παιδιά που θα οριστούν θα ανακοινώσουν στις υπόλοιπες χώρες του προγράμματος σε ποιά λογότυπα δίνουμε τους βαθμούς μας (πχ. οι 5 βαθμοί μας πηγαίνουν στο λογότυπο 56, οι 4 βαθμοί μας πηγαίνουν στο λογότυπο 57 κλπ.). Η διαδικασία θυμίζει Ευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού... και θα είναι αρκετά διασκεδαστική.

Παράλληλα το σχολείο μας διεξήγαγε και διαγωνισμό καλύτερων ζωγραφιών με θέμα επίσης το πρόγραμμα Happily Ever After. Τα αποτελέσματα της ψηφιακής ψηφοφορίας για τις ζωγραφιές αυτές μπορείτε να τα δείτε κάνοντας κλικ στην σχετική ετικέτα, στην αρχή της σελίδας.