Επιμορφωτικό Σεμινάριο στην Ισπανία

Στην Alcala de Henares της Ισπανίας, γενέτειρα του μεγάλου Ισπανού συγγραφέα Miguel Cervantes, παρακολούθησαν επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο: "Creativity in teaching and learning using ICT: The Digital Classroom" οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Ντιάνα Σταυροπούλου και Παπανικολάου Ευγενία.
DSC07991DSC07295
40 εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης από 10 ευρωπαϊκές χώρες γνώρισαν κι εξοικειώθηκαν με Web 2.0 εκπαιδευτικά εργαλεία, έμαθαν να δημιουργούν ιστολόγια και ηλεκτρονική τάξη με τα εργαλεία Blogger και Edmodo. Αντάλλαξαν εμπειρίες, ιδέες και καλές πρακτικές για συνεργατική μάθηση, την προώθηση της καινοτομίας και της δημιουργικότητας στην καθημερινή εκπαιδευτική πρακτική και την ενίσχυση των αποτελεσμάτων της διδακτικής διαδικασίας με τη βοήθεια των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας. Επιπλέον αντιλήφθηκαν την αναγκαιότητα του ψηφιακού εγγραμματισμού στην εκπαίδευση του 21ου αιώνα, τη σημασία της εφαρμογής της βιωματικής μάθησης και της μαθητοκεντρικής διδασκαλίας, της αλληλεπίδρασης εκπαιδευτικών και μαθητών μέσα σε μια ψηφιακή τάξη, καθώς και τη σπουδαιότητα της δημιουργίας δικτύων συνεργαζόμενων εκπαιδευτικών από όλο τον κόσμο.
DSC07299DSC07308

Παράλληλα γνώρισαν την ιστορία, τον πολιτισμό, την τέχνη και την κουλτούρα μιας χώρας με σπουδαίο παρελθόν, αλλά και κοινά στοιχεία και προβλήματα με τη χώρα μας. Με την τελευταία αυτή κινητικότητα από τις τέσσερις που έχουν πραγματοποιηθεί συνολικά ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα Erasmus+ /KA1, το οποίο υλοποίησε το σχολείο μας τη διετία 2015-2017 με τίτλο: "Eνισχύοντας τη συνεργασία και προωθώντας την καινοτομία στο σχολείο του 21ου αιώνα".
DSC07480DSC07764DSC07855DSC07436