Erasmus 2023-24

Οι μαθητές  και οι μαθήτριες την Τρίτης τάξης (Γ΄3) του σχολείου μας,  με την καθοδήγηση της δασκάλας τους  Κρεστενίτη Ιωάννας, της γυμνάστριας  Λουϊζίδου Έφης και της δασκάλας αγγλικής γλώσσας Κώσκωρη Αγγελικής,  δημιουργούν και παρουσιάζουν  ένα ομαδικό μουσικοκινητικό  παιχνίδι.  Μέσα από αυτό  γνωρίζουν τη σημασία και εξοικειώνονται με λέξεις ελληνικές και αντίστοιχα αγγλικές, οι οποίες αναφέρονται στο περιβάλλον, στην προστασία του, στις απειλές και στην κλιματική αλλαγή που το υπονομεύουν.

Η δράση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus, των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της Ημέρας Ξένων Γλωσσών. έχει συμβολικό χαρακτήρα. Τα παιδιά κρατούν στα χέρια τους το αερόστατο-πλανήτης γη και στοχεύει στην ευαισθητοποίηση τους με τα περιβαλλοντικά προβλήματα,  στην ενδυνάμωση της ομάδας και στην ενίσχυση της δημιουργικής έκφρασης.

aerostato1aerostato2

aerostato3