Erasmus 2023-24

Επίσκεψη της Β΄τάξης στον Ολυμπιακό Βοτανικό Κήπο

OBG Map 01 01 1024x1024 1

Την Παρασκευή 1η Δεκεμβρίου τα δύο τμήματα της Β΄ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου επισκέφτηκαν την Αρχαία Ολυμπία και τον Ολυμπιακό Βοτανικό Κήπο, με σκοπό να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηλείας.Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο υπαίθριο μουσείο φυσικής ιστορίας και ενημερώθηκαν για τα φυτικά είδη που συναντώνται διαχρονικά στην περιοχή της Άλτεως, βάσει των περιγραφών συγγραφέων όπως οι Αριστοτέλης, Θεόφραστος, Στράβων, Παυσανίας, Αθήναιος αλλά και νεότερων ιστορικών πηγών.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Υιοθετώ ένα χερσαίο οικοσύστημα – Από το προαύλιο στο δάσος», καθώς και του προγράμματος Erasmus+ που υλοποιεί το σχολείο. Στόχος είναι η προτεραιοποίηση και η ενίσχυση της βασισμένης σε συγκεκριμένο τόπο εκπαίδευσης, ώστε το αντικείμενο της μελέτης να βρίσκεται σε εγγύτητα με τον τόπο στον οποίο ζουν και κοινωνικοποιούνται οι μαθητές και οι μαθήτριες, ώστε να γνωρίσουν, να προστατεύσουν, να πραγματοποιήσουν παρεμβάσεις βελτίωσης και να συνεισφέρουν στην ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας για τον περιβάλλοντα χώρο τους.

Στον Ολυμπιακό Βοτανικό Κήπο, τα παιδιά έμαθαν για τη σημασία της διατήρησης της βιοποικιλότητας και της φύσης και είχαν μια πρώτη επαφή με την οικολογία ώστε να κατανοήσουν τον τρόπο με τον οποίο οι άνθρωποι επηρεάζουν το περιβάλλον τους.

Στη συνέχεια, απόλαυσαν τις εναλλαγές των χρωμάτων, τις μυρωδιές των διαφορετικών αρωματικών φυτών, το θρόισμα των φυλλωμάτων και το κελάιδισμα των πουλιών που βρίσκουν ποικιλία τροφής στον χώρο. Δοκίμασαν κούμαρα κι έμαθαν τους μύθους που συνδέονται με την ονομασία αλλά και τη χρηστικότητα των δέντρων και των φυτών του κήπου: η αγριελιά του Ηρακλή, η δάφνη του Απόλλωνα, ο μύθος του Κυπάρισσου, η ασφάκα και το μπαρούτι, η ελιά και η φιλονικία Αθηνάς και Ποσειδώνα, η κουκουναριά και η ονομασία Στροφυλιά, το πουρνάρι και η κόκκινη βαφή, η λεβάντα ως αρωματικό και αντισκωριακό, η ρίγανη με τις αντισηπτικές της ιδιότητες και τόσα άλλα. Τέλος, τα παιδιά συμπλήρωσαν τα φυτολόγιά τους με φύλλα από τα δέντρα και τα φυτά που μόλις είχαν γνωρίσει, ως ενθύμιο της επίσκεψής τους.

IMG 6318 IMG 6325IMG 6326IMG 6334IMG 6332IMG 6329