Erasmus 2023-24

«Πάροδος»

Μια ξεχωριστή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι μαθητές του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου. Την Πέμπτη 30/11/23 επισκέφτηκε το σχολείο μας η θεατρική ομάδα «Πάροδος» από την Αθήνα, η οποίαβρίσκεται στην περιοχή μας στα πλαίσια του «Olympia International filmfestival for children and Young People».

Η ομάδα αυτή αποτελείται από ταλαντούχους εμψυχωτές, μουσικούς, ηθοποιούς και εκπαιδευτικούς. Στόχος της είναι η ψυχαγωγία των παιδιών μέσα από το θεατρικό παιχνίδι, τον χορό, τη μουσική και την κίνηση. Συντονιστής και δάσκαλος θεατρικού παιχνιδιού ο παιδαγωγός, Ηλίας Πίτσικας. Εμψυχώτρια ήταν η φοιτήτρια φιλολογίας, Ειρήνη Ζέζα.

Το παιχνίδι με τα παιδιά ήταν κάτι το συναρπαστικό.  Χαίρονταν με τα πιο απλά, όπως για παράδειγμα, με ένα υποτιθέμενο χριστουγεννιάτικο δέντρο από κουτιά με το σήμα του 26ου Φεστιβάλ κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και Νέους.

Απαντούσαν σε ένα ψεύτικο τηλέφωνο από χαρτί φτιάχνοντας τις δικές τους ιστορίες. Γελούσαν με τις θεατρικές εκφράσεις, χτυπούσαν παλαμάκια παρατηρούσαν τα πάντα και συμμετείχαν ενεργά.

Οι εκπαιδευτικοί έπαιζαν και αυτοί και ψυχαγωγούνταν. Εξάλλου, η γνώση δύναται να κατακτηθεί όχι μόνο μέσα από την μελέτη  βιβλίων, αλλα και με βιωματικό τρόπο που μπορεί να παρέχει ένα μάθημα θεάτρου και αυτοσχεδιασμού!

parodos2 parodos3

parodos1