Μαθήματα κολύμβησης για την Γ 'τάξη

kolymbhtrio amaliadas

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι από την Τρίτη 07/05/2019 θα ξεκινήσει το πρόγραμμα εκμάθησης κολύμβησης για τους μαθητές των τμημάτων Γ1, Γ2 και Γ3 του Σχολείου μας.

Τα μαθήματα θα διεξάγονται μία φορά την εβδομάδα, στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Αμαλιάδας, μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς 2018-2019.

Τα παιδιά θα μεταβαίνουν στο κολυμβητήριο με λεωφορείο ΔΩΡΕΑΝ, συνοδευόμενα από τους Εκπαιδευτικούς της Φυσικής Αγωγής.

Επισημαίνουμε, ότι για πρώτη φορά (σχολικό έτος 2016-2017) το αντικείμενο της κολύμβησης διδάχθηκε με επιτυχία και έτυχε ευρείας αποδοχής από την Εκπαιδευτική Κοινότητα, επιτυγχάνοντας το βασικό στόχο για απόκτηση κολυμβητικής παιδείας και επάρκειας στο σύνολο του μαθητικού πληθυσμού.

Σκοπός της διδασκαλίας της κολύμβησης επιπλέον είναι:

• η απόκτηση βιωματικής γνώσης των βασικών κανόνων ασφαλείας και υγιεινής,
  • ο χειρισμός έκτακτων καταστάσεων γύρω και μέσα στο υδάτινο περιβάλλον,
  • η αποφυγή του πνιγμού,
  • η ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης μέσα στο νερό,
  • η εξάσκηση των βασικών κολυμβητικών δεξιοτήτων,
  • η εξοικείωση των παιδιών με το υδάτινο στοιχείο μέσα από το παιχνίδι και τη ψυχαγωγία,
  • η υιοθέτηση συμπεριφοράς σεβασμού προς τον εαυτό τους, τους άλλους και το περιβάλλον.

Τρίτη               10.00 - 11.00       Γ2

Τετάρτη            09.00 - 10.00       Γ1 & Γ3