06/03/2020

29/04/2020

Ενημέρωση για τη σταδιακή επαναλειτουργία των εκπαιδευτικών δομών

Παρατείνεται η αναστολή λειτουργίας Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων

Εξετάζεται το ενδεχόμενο ανοίγματος την 1η Ιουνίου, μόνο αν υπάρχει η βεβαιότητα ότι η πορεία της επιδημίας βαίνει καθοδικά.

Αν τα Δημοτικά και τα Νηπιαγωγεία επαναλειτουργήσουν φέτος, εξετάζεται το ενδεχόμενο παράτασης του διδακτικού έτους ως τις 30 Ιουνίου.

από: https://www.minedu.gov.gr/koronoios-kentriki

11/04/2020

ΦΕΚ παράτασης απαγόρευσης λειτουργίας σχολείων και εκπαιδευτικών δομών έως 10.5.2020

06/03/2020

Με απόφαση της Κυβέρνησης- μετά τα νέα κρούσματα κοροναϊού που ανακοίνωσε το υπουργείο Υγείας- όλα τα σχολεία σε Αχαΐα - Ηλεία και Ζάκυνθο θα παραμείνουν κλειστά μέχρι την συμπλήρωση δύο εβδομάδων.

08/03/2020

ΑΣΠΙΔΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Ανακοίνωση Δήμου Πύργου

Δημοσιεύθηκε σήμερα 8-3-20 στο ΦΕΚ (725 / Β / 8.3.2020) απόφαση για αναστολή λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων Αχαΐας, Ηλείας και Ζακύνθου ως 18-3-20. Διαβάστε παρακάτω αναλυτικά:

«Για λόγους προφύλαξης απαγορεύεται προσωρινά η λειτουργία όλων των σχολικών μονάδων και όλων των τύπων εκπαιδευτικών δομών, φορέων και ιδρυμάτων δημοσίου και ιδιωτικού, κάθε τύπου και βαθμού, των Περιφερειακών Ενώσεων Ηλείας, Αχαΐας και Ζακύνθου, με εξαίρεση τις διοικητικές υπηρεσίες και τις φοιτητικές εστίες δημόσιας υγείας για το χρονικό διάστημα από 9.3.2020 έως 18.3.2020, κατά τις αναφερόμενες στην από 6.3.2020 εισήγηση της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19. "

Οφείλουμε να ενημερώσουμε τους γονείς ότι οι δομές των Παιδικών Σταθμών του δήμου Πύργου συμπεριλαμβάνονται στις απαγορεύσεις του παραπάνω ΦΕΚ και συνεπώς ΔΕΝ θα λειτουργήσουν.

Σωστή ενημέρωση, μέτρα προστασίας και προφύλαξης & ευθύνης για όλους.

μενούμεσπιτι

11/03/2020

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ η Υπουργική Απόφαση με την οποία επιβάλλεται το μέτρο προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας όλων των σχολικών μονάδων και κάθε είδους εκπαιδευτικών δομών, φορέων και ιδρυμάτων, δημόσιων και ιδιωτικών, κάθε τύπου και βαθμού από 11.3.2020 έως 24.3.2020 , όλων των κλειστών και ανοικτών χώρων αθλητικών εκδηλώσεων και άλλων αθλητικών εγκαταστάσεων, για ατομικές και ομαδικές αθλήματα, εφόσον στον αγωνιστικό χώρο διεξαγωγής του αθλήματος ανέρχονται συνολικά πάνω από 60 άτομα, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο από 10.3.2020 εισιτήριο από την Εθνική Επιτροπή Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορώνος COVID-19 ..

Το έκτακτο αυτό μέτρο γίνεται για προληπτικούς λόγους με στόχο τη μείωση της διασποράς του ιού στην κοινότητα.

Η σχετική ΚΥΑ αναφέρει:

Αποφασίστηκε η προσωρινή απαγόρευση λειτουργίας για προληπτικούς λόγους δημόσιας υγείας για την περίοδο από 11.3.2020 έως 24.3.2020, σύμφωνα με την από 10.3.2020 εισήγηση της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19:

1.Όλων των βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών, εκτός των διοικητικών λειτουργιών και υπηρεσιών αυτών.

Όλοι οι σχολικοί φορείς, συμπεριλαμβανομένων των παιδικών σταθμών, ανώτερων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, κέντρων ξένων γλωσσών, σχολών και άλλων μορφών εκπαιδευτικών δομών, φορέων και ιδρυμάτων, δημόσιων και ιδιωτικών, κάθε τύπου και βαθμού της χώρας, ως εξής:

α) τα χαρακτηριστικά όλων των εκπαιδευτικών λειτουργιών, που πραγματοποιούνται με φυσική παρουσία,

β) τη λειτουργία των βιβλιοθηκών, των αίθουσων κοινόχρηστων ηλεκτρονικών υπολογιστών, των αναγνωριστικών χώρων, των εστιατορίων και των δεξαμενών, των αθλητικών εγκαταστάσεων και γενικά όλων των κοινόχρηστων χώρων κοινών στα ανωτέρω κτίρια και

γ) τις εκδηλώσεις και τις δραστηριότητες τελετών, ημερίδων, συνεδρίων και κάθε είδους εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων.

21/03/2020

Αποφασίζεται η προσωρινή απαγόρευση λειτουργίας για προληπτικούς λόγους δημόσιας υγείας, για το χρονικό διάστημα από 21.3.2020 έως και 10.4.2020, κατά τα αναφερόμενα στην από 20.3.2020 εισήγηση της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19:

1. Όλων των βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών, πλην των διοικητικών λειτουργιών και υπηρεσιών αυτών.

2. Όλων των σχολικών μονάδων, συμπεριλαμβανομένων των νηπιαγωγείων, ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, κέντρων ξένων γλωσσών, φροντιστηρίων και λοιπών πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών, φορέων και ιδρυμάτων, δημοσίων και ιδιωτικών, κάθε τύπου και βαθμού της χώρας. Η προσωρινή απαγόρευση λειτουργίας τίθεται σε ισχύ στις 25.3.2020 και διαρκεί έως και τις 10.4.2020.

11/04/2020

29/04/2020