Διακρίσεις & βραβεία

«Για άλλο ταξίδι»

Ψηφιακό εκπαιδευτικό παιχνίδι Γεωγραφίας

kentriki vivliothiki pyrgou seminario geografias3

Το ψηφιακό εκπαιδευτικό παιχνίδι Γεωγραφίας «Για άλλο ταξίδι» που δημιουργήθηκε από μαθητές/τριες στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Πύργου, βραβεύτηκε σε ημερίδα που διοργάνωσε το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο  με θέμα: «Scratch Coding: Προγραμματίζω-Δημιουργώ-Μαθαίνω».

Συμμετείχαν οι μαθητές/τριές μας: Εβίτα Μπερούκα, Σταύρος Μυλωνάς, Ιουλία Μυλωνοπούλου, Ρένια Νάρου, Παναγιώτης Παρασκευόπουλος, Νίνα Σώκκα, Παγώνα Τριάντου.

IMG 20171127 135406

Ο σκοπός του εκπαιδευτικού προγράμματος, που υλοποιήθηκε με τη συμμετοχή  εκπαιδευτικών, από τις περιφέρειες Δυτικής Ελλάδας, Αν. Μακεδονίας & Θράκης, Κεντρικής Μακεδονίας, Δυτικής Μακεδονίας, Θεσσαλίας, Ηπείρου και Ιονίων Νήσων, Β και Ν Αιγαίου και Κρήτης, ήταν η εκμάθηση βασικών εννοιών προγραμματισμού σε περιβάλλον Scratch. Οι μαθητές/τριές μας, συμμετείχαν στο σεμινάριο που διοργανώθηκε από τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Πύργου και με άλλα 8 παιδιά από άλλα σχολεία δημιούργησαν ένα πρωτότυπο παιχνίδι Γεωγραφίας - με θέμα τις γεωγραφικές συντεταγμένες ενός τόπου - στο περιβάλλον Scratch. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός η  κ. Νίκη Κατσιάπη, σε συνεργασία με το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Πάτρας και την υποστήριξη του Ιδρύματος "Σταύρος Νιάρχος".

IMG 20171127 135427

Απονεμήθηκαν 3 βραβεία στα τρία καλύτερα έργα που δημιούργησαν οι εκπαιδευτικοί με τους μαθητές τους, με τα δυο από τα τρία βραβεία, να αφορούν τα έργα που δημιούργησαν Ηλείοι μαθητές και συγκεκριμένα η μεικτή ομάδα της Βιβλιοθήκης με την κ. Νίκη Κατσιάπη και οι μαθητέςτου 2ου Γυμνασίου Αμαλιάδας. Τις βραβεύσεις έκανε η κ. Ελένη Αγουρίδη, ως εκπρόσωπος του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, που είχε και τη χρηματοδότηση του έργου.

Οι μαθητές του σχολείου μας:

• Εβίτα Μπερούκα
  • Σταύρος Μυλωνάς
  • Ιουλία Μυλωνοπούλου
  • Ρένια Νάρου
  • Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
  • Νίνα Σώκκα
  • Παγώνα Τριάντου

θα παραλάβουν στις προσεχείς ημέρες μαζί με το βραβείο τους και ένα αναμνηστικό USB stick.

Το παιχνίδι “Για άλλο ταξίδι” είναι πλέον διαθέσιμο σε όποιον θέλει να μάθει Γεωγραφία παίζοντας, στη διεύθυνση   https://scratch.mit.edu/projects/183802905/

vivliothiki pyrgou mathites psifiako paixnidi geografia gia allo taxidi3