Διακρίσεις & βραβεία

«Covid 19 – Μαθητές και Απόσταση»
Μαθητικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής 2020-21

του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού

ΕΕΣ n

Ο Τομέας Νεότητας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του προτείνει τη διοργάνωση του Νεανικού Μαθητικού Διαγωνισμού ζωγραφικής για παιδιά πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με θέμα:

«Μαθητές και απόσταση» 2 έννοιες ασυμβίβαστες που πρέπει να συνυπάρξουν υπό την πίεση του COVID-19.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν ταπαιδιά του Ε1 με τη δασκάλα τους Μαίρη Τζεβελέκου.

Από τον ΕΕΣ λάβαμε την παρακάτω ευχαριστήρια επιστολή:

RedcrossΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ 1RedcrosΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ 2

Ο ΕΕΣ έχει στόχο να παρακινήσει παιδιά από όλη την Ελλάδα να εκφράσουν ελεύθερα τα συναισθήματά τους για τις πρωτόγνωρες καταστάσεις που βίωσαν λόγω της πανδημίας και παράλληλα να στείλουν το δικό τους μήνυμα αισιοδοξίας για το μέλλον. Τα παιδιά καλούνται να συστηθούν στο κοινό και μέσα από τα έργα τους να προβάλουν την δική τους οπτική για τα νέα δεδομένα που επιβλήθηκαν λόγω της πανδημίας του COVID-19. Τα δημιουργήματά τους θα παρουσιάσουν τα όνειρά τους για τον κόσμο μετά την κρίση, ενώ μέσα από την απόσταση τα παιδιά θα βρουν την ισορροπία που χρειάζονται για να διατηρήσουν και να διαφυλάξουν τις σχέσεις με τους φίλους και τους συμμαθητές τους.