Διακρίσεις & βραβεία

Βραβεύσεις μαθητών μας από την ΠΔΕΔΕ για
"Τα σχολειά μας για το 1821"
logo mine 2 scaled
Την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2021, στο Θέατρο «Απόλλων», στον Πύργο, έγινε η παρουσίαση και η βράβευση των σχολείων της Ηλείας για τη δράση «Τα σχολειά μας για το 1821».
Τη δράση για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας. Μεταξύ άλλων αποτυπώθηκαν, με τη συνδρομή σχολικών μονάδων των περιφερειακών ενοτήτων Αχαΐας, Ηλείας και Αιτωλοακαρνανίας:
Η φορεσιά των πολεμιστών
«Χαρτί και καλαμάρι» - Τρόποι γραπτής επικοινωνίας
Τα κάστρα του ‘21
Οι δρόμους του ‘21
Τα δημοτικά τραγούδια και οι χοροί της Δυτ. Ελλάδας
Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου συμμετείχαν υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους Ελένης Τσίμπρη και Γεωργίας Δούλκαρη, στη Δράση: «Χαρτί και καλαμάρι». Βραβεύτηκαν οι μαθητές Γεωργία Κοτταρά, Σωτήριος Έξαρχος, Αικατερίνη Βασιλακοπούλου, Θεοφανία Αναστασοπούλου, Γεώργιος Αθανασόπουλος και  Βίβιαν Λειβαδίτη.
Τα παιδιά ανέβηκαν στη σκηνή και διάβασαν τις επιστολές τους στους ήρωες της Επανάστασης.
Επίσης, οι μαθητές του τμήματος ΣΤ3 με την βοήθεια της δασκάλας τους, Ευγενίας Παπανικολάου, δημιούργησαν ένα βίντεο όπου παρουσιάστηκε στη Δράση: «Δρόμοι και κάστρα του ’21» ενώ η Γεωργία Γιάνναρου με τα παιδιά του Α2, δημιούργησαν τη «φορεσιά των πολεμιστών».
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας που συμμετείχαν στις δράσεις!